Медицински университет – Плевен спечели финансиране за реализиране на проект: „Епигенетични Прогностични и Предиктивни маркерИ при Карцинома на гърдата ЕППИК“.
Проектно предложение включва изследване в областта на епигенетиката (метилиране на пълния човешки геном) на 300 ретроспективно и проспективно събрани пациенти (парафинови блокчета). Резултатите от проекта ще увеличат световното познание. Ще дадат нова светлина върху процесите на канцерогенеза и туморна резистентност към медикаменти, които отскоро се прилагат при карцинома на гърдата (като CDK4/6 инхибиторите, Pertuzumab, TDM-1 и други).

В проекта са включени 8 опитни изследователи, 2-ма студенти и 3-ма млади учени. Ръководител на научния колектив е доц. д-р Ангел Йорданов. Един от участниците е учен от чужбина и ще ръководи обработката на данните от метилирането на генома и таргетното секвениране на ДНК. Екипът е интердисциплинарен, като включва както медицински специалисти, така и специалисти по база данни, биология и статистика. Предвидени са кратки визити на Катедрата по биологични науки на Университета в Есекс и представяне на резултатите от проекта на национални и международни конгреси и в няколко публикации с импакт фактор. Това ще повиши капацитета, както на включения персонал от млади учени и опитни изследователи, така и на кандидатстващата институция – Медицински университет – Плевен. Карциномът на гърдата (КГ) е най-често срещаното онкологично заболяване в света. В България 23% от всички новооткрити онкологични случаи са на пациенти с КГ, което на година е между 3500 и 4000 нови случая. Това е особено социално значимо заболяване за България, a 5-годишната преживяемост на пациентите е сред най-ниските в Европа. В лечението на солидните тумори в цял свят, в това число и КГ, основен проблем е лекарствената резистентност. Необходими са нови терапевтични подходи и стратегии за преодоляване на резистентността на терапия, за да се подобри преживяемостта на пациентите.