От скоро към Клиниката по кардиология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, е възстановен Центъра по кардиостимулация. Той се ръководи от д-р Мартин Луканов, който е завършил МУ-Варна. Придобил е специалност в болница „Кардиолайф“ във Варна, а в УМБАЛ „Св. Марина“-Варна, се е занимавал с поставянето на пейсмейкъри. От година работи в УМБАЛ “ Д-р Георги Странски“ в Плевен. Преминал е курс в болница „Св. Екатерина“ за придобиване на ниво за умение в кардиостимулацията. След успешно положен изпит в столицата, вече тези процедури са възстановени и в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. С д-р Луканов, разговаряме за това, кои са подходящите пациенти за поставяне на пейсмейкър, както и какъв трябва да е начинът на живот, след поставяне на устройството.
- Д-р Луканов, кои са пациентите, при които се поставя пейсмейкър?
- Това което най-често налага имплантирането на пейсмейкър е, когато пулсът на пациента е по-нисък. При всеки човек е различно. Трябва да се види дали той има симптоматика, като загуба на съзнание или подобни симптоми. Пациентите трябва да се диагностицират, чрез ЕКГ и Холтер-ЕКГ, да се види и обсъди състоянието им, за да стане ясно, има ли показания за поставяна на кариостимулатор. Най-често това са хора с исхемична болест на сърцето, с вродени сърдечни аномалии, пациенти, които са преминали операции на клапите. Пейсмейкърът е машинка, която се състои от електроди и пулсгенератор, който всъщност е батерията подаваща импулси. По венозен път апарата се поставят в дясна камера, дясно предсърдие и съответно подкожно се имплантира батерията, която подава импулси към сърцето, за да пази пулса да не се понижава под зададената честота. Тези пациенти веднага след поставянето на пейсмейкър се чувстват значително по-добре, тъй като досега са живели с нисък пулс и качеството им на живот е било друго. В началото усещат дискомфорт, но след поставянето на устройството, тези симптоми изчезват и хората подобряват физическия си капацитет. Често поставянето на кардиостимулатор се оказва животоспасяваща процедура.
- Кажете ни има ли правила, които пациентите с имплантиран пейсмейкър трябва да спазват?
- Те трябва да се проследяват на 6 месеца или 1 година, тъй като сме виждали пациенти, които 10 години не са проверявали пейсмейкъра и идват с изтощена батерия, което е доста опасно за тях. Това са хора, които са зависими от апарата, защото нямат собствен ритъм и това застрашава живота им.
- В какво се изразява прегледа?
- Посещение на центъра или място, къде е възможно да се извърши прегледа. На мястото където е поставен пейсмейкъра се поставя програматор, с които се проверява нивото на батерията и другите параметри, които ни интересуват.
- Какво трябва да знаят пациентите с поставен пейсмейкър?
- Апаратите се поставят от лява или дясна страна на сърцето. Първите 10 дни след имплантация трябва да внимават, да не си вдигат високо ръката. Да пазят шева, но ние прилагаме техника с поставяне на интрадермални конци, което не налага отстранявана на конци. Пациентите трябва да ни посетят, за да се види как е оперативната рана.
- Променя ли се начинът на живот на пациентите, след поставянето им на кардиостимулатор?
- Да, те възстановяват съвсем нормален начин на живот. Единствено трябва да се пазят от прав ток, от удар върху пейсмейкъра, ако трябва да се направи ЯМР, трябва да постъпят в лечебно заведение, преди процедурата, за да бъдат прегледани и да се направят необходимите настройки. Ако се извършва интервенция с електронож, прилага им се лъчелечение, също трябва да уведомят лекарите.
- Има ли някакви ограничения в движенията и физическата активност на хората с имплантиран стимулатор?
- В рамките на месец-два, след като се постави апарата има изисквания относно движенията и активността. В бъдеще такива няма. Изключваме вдигането на тежести и силови упражнения, но стандартни ежедневни дейности могат да се извършват без проблеми.