Продължете към съдържанието

Във връзка с Великденските празници се осъществяват проверки свързани с контрола и изискванията за производство и търговия с агнешко месо, яйца, бои за яйца, козунаци и зеленчуци

Дори и в празничните дни ще има дежурни екипи, които ще реагират на сигнали от граждани

В навечерието на едни от най-светлите празници, а имено Великден и предстоящият Гергьовден, разговаряме с д-р Данка Николова, която е директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен /ОДБХ/. Завършила е Ветеринарният факултет във Стара Загора, работила е в птицезавода в град Славяново, след това през 1998г. започва работа в някогашното РВМАС, като е изминала дълъг път от инспектор,  а в момента е директор на ОДБХ-Плевен.  Тя увери читателите ни, че продуктите, които ще сложим на трапезата ни са проверени, за което сочат и непрестанните инспекции от екипите на ОДБХ-Плевен. Дори и в празничните дни в дирекцията ще има дежурни екипи, които ще се отзовават на сигнали за опасни стоки, казва още д-р Николова.

Д-р Николова, каква е структурата на ОД на БАБХ В Плевен?

– Известно е, че Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, се състои от Централно управление в София и 28 Областни дирекции по безопасност на храните, като за всяка административна област е по една.

 Структурата на Областна дирекция по безопасност на храните Плевен /ОДБХ-Плевен/ е обособена в четири отдела с различни функции и направления на дейност, като първите три от тях имат основно контролни функции. Сред тях са отдел „Здравеопазване на животните“, „Контрол на храните“, „Растителна защита“ и „Административно-финансова дейност“ Областната дирекция следва добрите европейски и национални практики в прилагането на високи стандарти при контрола в областта на безопасността на храните, здравеопазване и хуманното отношение към животните, растителната защита и контрол качеството на пресните плодове и зеленчуците, контрол на торове и почвени подобрители, контрол на фуражите за животни и фитосанитарния контрол. По този начин се осъществява контрол по цялата хранителна верига от полето до трапезата. Областната дирекция подпомага дейността на БАБХ на територията на област Плевен със съдействието и подкрепата на ИД на БАБХ д-р Шиков, който следва и реализира една последователна политика на професионализъм.

Какви са най-честите проверки, които се извършват от инспекторите?

-Освен текущите планови инспекции, при контрол на храните, които се извършват по предварително изготвени графици в зависимост от оценката на риска, към момента във връзка с предстоящите Великденски празници се осъществяват и множество извънредни тематични проверки. Те са свързани с контрола по отношение спазване на изискванията при производство и търговия с традиционно предлагани храни – агнешко месо, яйца, включително на бои за яйца, козунаци, пресни зеленчуци  и др. Инспекции се извършват в производствени предприятия, складове за търговия на едро, пакетиращи центрове за яйца, търговски обекти, заведения за обществено хранене, пазари и тържища за продажба на храни, намиращи се на територията на област Плевен. Извършват се и съвместни проверки с НАП, КЗП, ОД на МВР и служители на Икономическа полиция. Разбира се, не на последно място по честота и риск се налагат не малък брой проверки по повод постъпили сигнали от граждани, като в повечето случаи тези жалби се оказват основателни и съответно се предприемат административно-наказателни мерки.

Проверките в областта на здравеопазване на животните най-често са свързани с текущи инспекции на животновъдни обекти така и проверки за регистрация на ЖО. Проверки във връзка с изпълнение на мероприятията по Национална Програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в Република България 2022 – 2024 г. , както и идентификация на животните и работа със ВетИС системата, произход и качество на фуражите и фуражните суровини и други. Не малко сигнали на граждани постъпват в ОДБХ-Плевен, във връзка с нерегламентирано отглеждане и продажба на животни, нехуманно отношение към животни, като проверките от такова естество се извършват съвместно  с органите на местното самоуправление  на населените места, както е разписано в Закона за ветеринарно медицинска дейност.

Инспекциите провеждани от отдела по „Растителна защита“, са проверки върху продуктите за растителна защита и тяхната употреба-торовете и подобрителите на почвата, фитосанитарен контрол и такъв на пресни плодове и зеленчуци. Контролът при внос на растения и растителна продукция от трети държави у нас и в ЕС, контрол  при производството на растения и растителни продукти, който включва детайлно наблюдение на територията на областта по отношение на карантинните вредители, контрол качеството и безопасността на  плодовете и зеленчуците и др. От началото на годината служителите от ОДБХ са извършили 620 проверки, съставени са 55 предписания и 29 акта за установяване на нарушения.

– Наскоро бяха открити опасни пестициди в област Плевен, какво се случи с тях?

– Преди около месец и половина, при съвместна акция на ОЛАФ, ГД „Национална полиция“ и БАБХ, в Плевенско бяха открити и иззети около 11 тона пестициди/ продукти за растителна защита, торове и други/, за които е установено, че част от тях са забранени за употреба в ЕС, друга част са с изтекъл срок на годност, някои без етикети или с етикети, които не спазват задължението за информация с превод на български език и т.н. Някои от веществата са напълно забранени за употреба в ЕС .

В момента пестицидите са запечатани  в регистрирани складове и на отговорно пазене, до момента, в който ще бъдат унищожени съгласно изискванията на Закона за отпадъците.

-Предстоят едни от най-светлите празници Великден и Гергьовден, какво се случва с търговските вериги в региона?

– Около наближаващите празници винаги има засилен контрол. Засилените проверки обхващат разбира се както търговските вериги така и производствени предприятия, складове за търговия на едро, заведения за обществено хранене, производители регистрирани по реда на Наредба №26/2010 г. за директните доставки, търговска мрежа и др., в които се наблюдава увеличено търсене на традиционно предлаганите продукти за великденските празници. До момента са извършени около 130 бр. проверки в горецитираните обекти. Съставени са 2 акта за установени храни без етикети, без здравна и идентификационна маркировка, служители без работно облекло. Издадени са 2 броя предписания за нередовност в документацията и ремонт. Насочени за унищожаване са 11 кг. продукти от животински произход.

Акцент на проверките са традиционните великденски храни /агнешко месо, козунаци, яйца, включително боядисани яйца и боя за яйца/, съответствие на обектите по сграден фонд и оборудване, произход и правилно съхранение на суровини и храни, наличие на здравна маркировка, включително цвета на здравната маркировка /син цвят на агнешко месо с произход България и червен цвят на агнешко месо с произход различен от български/, срокове на съхранение на храните и суровините, маркировката на яйцата, като яйца от клас „В“ не е разрешено да се предлага в търговска мрежа, предлагане в търговската мрежа на размразено като охладено агнешко месо и други. Проверките продължават и потребителите могат да разчитат на професионалния контрол на инспекторите работещи в ОДБХ – Плевен.  По време на почивните празнични дни, ОДБХ осигурява служители на разположение към които потребители могат да отнесат сигнали и жалби за нарушения от страна на търговците. Телефоните за контакт с дежурните служители могат да се вземат от графика, изложен на видно място в ОДБХ Плевен.

-Правят ли се проверки на малки производители по пазари?

– Проверките на малки производители – земеделските производители и търговците регистрирани по реда на Наредба №26/2010 г. за директните доставки, на пазарите не са спирали. Те се извършват на база предварително създаден график с честота съобразена с действащото законодателство и оценката на риска. Не веднъж проверки са инициирани от граждани, които подават към ОДБХ сигнали, оплаквания, жалби и т.н. Мерките, които се предприемат при установяване на нарушения са съгласно действащото законодателство. Тези дни, покрай великденските празници, служители на ОДБХ и ОД на МВР извършват засилени съвместни проверки по спазване на изискванията на законодателството и от търговците на пазарите.

– Ако попаднем на нерегламентирани пунктове за продажба на яйца и месо, на какъв телефон може да подадем сигнал?

– В случай на неотложност по време на почивните дни и официалните празници за връзка можете да използвате изготвените графици на дежурни инспектори с телефон за контакт, поставени на видно място в сградата на ОДБХ Плевен, които  при необходимост биха могли да бъдат потърсени от потребителите. Също така сигнал може да се подаде на горещия телефон на БАБХ  070012299.

–  Какво бихте пожелали на читателите ни по повод предстоящите празници?

-На всички читатели бих искала да пожелая преди всичко здраве и споделеност. Смятам, че трябва да споделяме какво мислим, преживяваме и към какво се стремим, за да не оставаме неразбрани и разочаровани. Признавам, че колкото и философски да съм настроена, тези ситуации по някога ми носят известно разочарование  за определено време, но продължавам да вярвам, че най-доброто предстои! Прекрасни, благоденствени, смислени и вдъхновяващи празници! Нека бъдем живи и здрави!

Желая Светли празници!

С уважение,

Д-р Николова

Директор на ОДБХ-Плевен