Продължете към съдържанието

В Плевен и страната отбелязаха  Световения ден за борба със затлъстяването

Националната здравна кампания е под мотото „Друга гледна точка – да поговорим за затлъстяването“

Кампания от истината за теглото към нула сърдечно-съдови инциденти се проведе в София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен, по повод Световния ден за борба със затлъстяването 4 март.  Инициативата премина под мотото „Другата гледна точка – да поговорим за затлъстяването“ и е част от инициативата на Световното дружество за затлъстяването и се провежда успоредно в държави от целия свят. Целта й е да повиши обществената осведоменост по въпросите за наднорменото тегло, затлъстяването и свързаните с него здравословно хранене, спортна активност и рискови фактори за здравето. Кампанията се провежде по инициатива на Българско сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания и OMRON България, съвместно с Асоциация на студентите по медицина в България, офис на СЗО България, Българска лига по хипертония, Фитнес и лайфстайл клубове Pulse, Novo Nordisk България и партньори.

По време на събитията беше даден широк спектър от информация и препоръки за подобряване на здравните показатели, методика за разпознаване на социалните и здравни аспекти на заболяването. Всички присъстващи  имаха възможност да направят измерване на BMI, тегло, мускулна маса и телесни мазнини с импеданс боди монитор и артериално налягане с детекция на Предсърдно мъждене, като рисков фактор за сърдечно-съдови инциденти с подкрепата на OMRON България. Кампанията също е насочена към общественото и медийно внимание за активни действия и призив към националните правителства за предприемане на ефективни, и решителни действия срещу затлъстяването, чрез национални планове, и стратегии. Това изисква правителствена политика с действия, обхващащи превенция и управление, обединяващи различни сектори от здравеопазване и образование до околна среда и социална политика и насочени към всички възрасти и общности.

В Плевен кампанията се проведе в МОЛ Централ Плевен от 10,30 до 13 ч. От 11 ч.ендокринологът д-р Борис Динков, представи темата „ Да поговорим за затлъстяването“. Той коментира и темите,  защо затлъстяването е болест, каква е регулацията на апетита,  защо диетите не винаги работят, защо да потърсим специалист По късно от 11,30  психологическите аспекти на храненето представи  д-р Александър Тодоров. След това се проведе и открита тренировка с треньор Тони Василев.

Ключови факти за затлъстяването Затлъстяването в световен мащаб се е утроило от 1975 г.

 През 2016 г. повече от 1,9 милиарда възрастни на 18 и повече години са били с наднормено тегло. От тях над 650 милиона са били със затлъстяване.

• 39% от възрастните на възраст 18 и повече години са били с наднормено тегло през 2016 г., а 13% са били със затлъстяване.

 • 39 милиона деца под 5-годишна възраст са били с наднормено тегло или затлъстяване през 2020 г. Над 340 милиона деца и юноши на възраст 5-19 години са били с наднормено тегло или затлъстяване през 2016 г.

 • Затлъстяването е предотвратимо. Какво представляват затлъстяването и наднорменото тегло Наднорменото тегло и затлъстяването се определят като необичайно или прекомерно натрупване на мазнини, което може да увреди здравето. Индексът на телесна маса (ИТМ) е прост индекс на теглото към височината, който обикновено се използва за класифициране на наднорменото тегло и затлъстяването при възрастни. Определя се като теглото на човек в килограми, разделено на квадрата на неговия ръст в метри (kg/m2). Двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване Двама от трима българи са с повишено и нездравословно тегло. По този тревожен показател страната ни изпреварва, както Европа, така и света. 61.7% от българите са с наднормено тегло или затлъстяване, показват последните данни на Световната здравна организация (СЗО). 58.67% е делът на хората в Европа, които са с наднормено тегло, а в ЕС – 59.35%, показват още данните на СЗО. Едва в 5 държави на Стария континент броят на хората с наднормено тегло е по-голям от този в България, а именно в Чехия (62.3), Гърция (62.3), Израел (64.3), Малта (66.4) и Англия (63.7). В България 25% от популацията на 18 и повече години са със затлъстяване, показват данните на СЗО. Аналогична е ситуацията и при децата, където според данните на Световната федерация по затлъстяване (СФЗ), делът на децата в България с наднормено тегло е 13.6%, като момчетата със затлъстяване между 5 и 9 години достигат до 17.1%, а момичетата до 10.2%. Какви са здравословните последствия от наднорменото тегло и обезитета?

• Сърдечно-съдови (инфаркт, инсулт), които са основна причина за смърт през 2012;

• Въглехидратни нарушения (предиабет и диабет) – 90% от хората със захарен диабет тип 2 са с наднормено тегло или затлъстяване;

• Болести на опорно-двигателния апарат (подагра, остеоартит – заболяване с висока степен на инвалидизация чрез дегенерация на ставите);

• Жлъчни заболявания (камъни)

• Обструктивна сънна апнея

• Менструални нарушения, еректилна дисфункция

• Безплодие

• Някои видове рак (вкл. на гръдите, яйчниците, простата, черния дроб, пикочния мехур, бъбреците и дебелото черво). Рискът от незаразни заболявания нараства с нарастването на индекса на телесна маса. Наднорменото тегло и затлъстяването в детска възраст се свързват с висока вероятност за затлъстяване, преждевременна смърт и инвалидност в зряла възраст. В допълнение към повисоките рискови фактори, децата със затлъстяване се сблъскват с дихателни затруднения, повишен риск от фрактури, хипертония, ранни маркери за сърдечно-съдови заболявания, инсулинова резитентност и психологически проблеми.