До момента над 200 студенти са заявили активно участие във форума
За 19-та поредна година ще се проведе Международната научна конференция за студенти и млади лекари, която е традиционна за МУ-Плевен. Тя ще се състой от 26 до 30 септември в ТЕЛЕЦ на университета, както и в други зали. Форумът е традиционен за висшето училище и се организира от студенти за студенти. Тази година, тя ще се провежда на живо, а желаещите, както и участниците, които нямат възможност да пътуват, ще имат възможност да участват в нея, като я наблюдават през системата за онлайн обучение на МУ-Плевен. Ето какво казват за студентския форум част от организаторите му.
Цветислав Петров е председател на организационния комитет на Международната научна конференция за студенти и млади лекари, която ще се организира в МУ-Плевен. Той е студент по фармация, в пети курс, като участва и в редица извънкласни дейности, както и с Асоциацията на студентите по фармация, участва в академичен съвет и общо събрание. Предстой 19-та Международната научна конференция за студенти и млади лекари.
-Към момента, колко са студентите и младите лекари, които са заявили участие във форума?
-По последни данни над 200 души са потвърдили участието си, като 70 от тях ще са активни участници и ще представят доклади. Конференцията ни съществува вече 19-години, като тя е организирана от студенти и е за студенти. Стремим се да пробудим настоящите млади лекари и фармацевти, за активно развитие в научната дейност.
-Колко ще са секциите в хода на конференцията?
-Тази година са предвидени 10 научни секции. Сред тях са хирургия, урология, ортопедия, неврология, неврохиругия, вътрешни болести, педиатрия, фармация, здравни грижи, пулмология, дерматология, както и секция Вария, и постерна секция.
-Ще има ли участници от чужбина?
-Да, традиционно в конференцията има чуждестранни участници. Редовно има колеги от Япония, Китай, от западните страни- Австрия, Германия.
Д-р Айгуюля Акишева, е един от дългогодишните организатори на студентската конференция. В момента тя е специализант в Клиника по Нефрология и хемодиализа при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Тя е и ръководител на сектор „Международно и вътрешно сътрудничество“ към направление „Международна и проектна дейност“ на МУ-Плевен.
-Д-р Акишева, за първи път ли се организира секция по Здравни грижи?
-Да, за първи път в хода на 19-годишната история на форума ще участват и колегите по здравни грижи. Има интерес от тяхна страна и ще имат възможност да представят своите доклади в рамките на конференцията.
– Кажете ни, какво още предстои?
– Много чуждестранни лекари ще вземат участие. С атрактивна лекция свързана са антибиотичната резистентност ще участва и проф. д-р Тодор Кантарджиев. Това ще се случи веднага след откриване на конференцията. Участие ще вземе и проф. Георги Момеков, който е председател на Българското фармацевтично дружество, като той не за първи път ще е тук. Миналата година той представи изключително интересна лекция свързана с лечението на Ковид-19.
– Въпреки че не сме в епидемична обстановка, как ще протече конференцията?
– За разлика от миналата година, сега се връщаме към нормалния начин на живот. Разбира се, че се обръщаме и към новостите, като конференцията ще се проведе в хибриден формат. Всички, които желаят и нямат възможност да пътуват могат, чрез системата за онлайн обучение на МУ-Плевен, да гледат и участват в конференцията. Докладите също ще има възможност да се изнасят онлайн.
Цвета Коцева е студент по медицина в пети курс. Тя е вицепрезидент на 19-то издание на Международната научна конференция за студенти и млади лекари.
–Какво ще включва програмата на конференцията?
-Програмата включва лекции, които ще бъдат представени от международни лектори от Германия, Америка, Бангладеш, Турция и Грузия. Те ще бъдат разпределени в първите три дни на форума. Тематиката им е педиатрия, пулмология, както и много от иновативните теми свързани с биопринтирането в медицината. Програмата ще включва и уъркшопи за студенти, които ще имат възможност да наблегнат на практическата част. Участниците ще имат възможност да шият, да връзват хиругически възли, как да направят интубация, как да спасят човешки живот. Също така ще имат възможност да участват и в ортопедичен уъркшоп, като и в такъв с пулмологична насоченост. Ще научат, как се извършва спирометрия и дифузия, които са важни и основни процеси, които се извършват в клиниките, но на това не се набляга в университетското обучение.
-Това ще е в първите дни от форума, през останалите какво предстои?
-През последните два дни е предвидено участниците да представят докладите си във всички секции, които са организирани. Ще бъдат оценявани от жури, а съответно на финала на конференцията ще бъде обявени и победителите. Те ще получат специална статуетка, която е специално изработена на форума ни. Тя представлява трахея и бронхи и е с логото на конференцията. Това е темата ни тази година. Традиционно статуетките, които се връчват на отличените колеги се изработват от нашия приятел от Пловдив – скулпторът Иван Иванов.