Продължете към съдържанието

От началото на март в област Ловеч стартира проучване за натовареността на радон в жилищните сгради

От началото на месец март 2023 г. в Област Ловеч стартира мащабно проучване на обемна активност на радон в жилища свързано с националния план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2023-2027 година. Проучването през 2023 година обхвана осемте общини в Област Ловеч и подлежащите към тях села. РЗИ съвместно с координатори по програмата по населени места постави 797, по 1 детектор във всяко жилище избрано на случаен принцип, със съответно  попълване на анкетни карти от гражданите.

Проекта е в изпълнение на дейности от Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон Национален център по радиология и радиационна защита е определил Ловешка област да извърши организиране и провеждане на проучвания на нивата на радон в жилищни сгради. В съответствие с Методика за определяне на райони с повишен радонов риск на територията на България с цел изработване на родонова карта е направена представителна извадка за броя на детекторите, които трябва да бъдат поставени в жилищата на съответната община на територията на областта.  Извадката e определeна за общините на база на тяхната площ и брой население.

За провеждане на проучването се използват пасивни дългосрочни детектори, които се поставят за период от 1 г.

Обемната активност на радон в сграда се измерва с детектор, а мерната единица е  Bq/m3 (Бекерел на кубичен метър). Има два основни начина за тестване- краткосрочен тест, който се използва за проучване на източника на радон в сградата и дългосрочен тест – от 3 месеца до 1 година, които определя средно годишната обемна активност на радон в помещението. Периодът на проучване за област Ловеч е 1 г.

Референтното ниво, съгласно чл. 115 на Наредбата за радиационна защита (ДВ, бр. 16 от 2018 г.) за средногодишната обемна активност на радон във въздуха на жилищни и обществени сгради е 300 Bq/m3. Референтно ниво означава, че облъчването, над тази стойност изисква предприемане на евентуални действия за намаляване на концентрацията на радон.

В предвид изтичане на периода на проучването през м. март предстои събиране на детектори и изпращане  в лаборатория за изпитване „Радон“ в Национален център по радиология и радиационна защита.

След получаване на резултати, РЗИ Ловеч ще уведоми лицата участващи в проучването за стойностите в измерените жилищата и ще насочи към конкретни мерки, там където има отклонения. Молим гражданите, участващи в проучването да окажат съдействие на координаторите по населени места при събиране на детекторите