У нас не се дава гласност на проблема, а доста хора възприемат инконтиненцията за нормална и вследствие от остаряването
За първи път в България се реализира проект, който е съвместен между Русенският университет „Ангел Кънчев“- факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ и Университетска болница „Канев“. Целта му е да се проследи влиянието на физическите упражнения върху жени, които страдат от стрес уринарна инконтиненция.

В световен и европейски мащаб методика, изцяло базирана на физическите упражнения се прилага от години, но у нас все още няма разработена програма и не се провежда целенасочена кинезитерапия. В рамките на проекта ще се сформират три групи пациенти, които ще трябва да отговарят на определени условия и в продължение на три месеца, ще провеждат специализирана кинезитерапия. След финала на проекта ще се анализират резултатите, за да се види ефекта от прилаганата кинезитерапия. В пресконференцията, която се проведе в участваха д-р Ивалина Граматикова – специалист акушер-гинеколог в отделение Акушерство и гинекология, доц.д-р Пенчо Генов – специалист уролог в отделение Урология при УМБАЛ „Канев“ и гл.ас.д-р Деница Василева – катедра Обществено здраве на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Ето какво казаха специалистите за проекта.
„Инконтиненцията е спонтанно, неволно изпускане на урина. Проблемът засяга и двата пола, но по – често се наблюдава при жените и е социално значим проблем. Изпускането на урина намалява качеството на живот, пречи на социалните контакти и активния начин на живот. В България, не се дава гласност, а доста хора възприемат инконтиненцията за нормална вследствие от остаряването, което не е лечимо. За това трябва да се обясни, че уринарната инконтиненция не е присъда, а е проблем, който може да бъде преодолян“, каза в хода на пресконференцията д-р Ивалина Граматикова. Тя поясни, че съществуват четири вида уринарна инконтиненция – стерс инконтитненция, нестабилност на пикочния мехур, преливна инконтиненция и смесена инконтиненция.
При стрес инконтиненцията, за която е и проектът ни, урината изтича при повишено налягане върху пикочния мехур. За съжаление често това са ежедневни дейности, като кихане, кашляне, скачане, а дори и смях. При нестабилност на пикочния мехур пациентите изпитват неудържими позиви за уриниране и често не могат да стигнат навреме до тоалетната. Преливната инконтиненция, е когато пикочния мехур не може да се изпразни напълно и се получава преливане на урина. При смесената инконтинеция се наблюдава комбинация от стрес и нестабилност на пикочния мехур, каза специалистът. И допълни, че причина за стрес инконтиненцията се дължи на увреда или отслабване на мускулите на тазовото дъно, което осигурява задържане на уринирането. Предразполагащите фактори за това са повишено тегло, бременност, удължено вагинално раждане, както и намаляване на здравината на тъканта през менопаузата. Това е и причината при жените по-често да се наблюдава това състояние. При свръхактивността на пикочния мехур често причините могат да бъдат уринарна инфекция или влошен неврологичен контрол. Преливната инконтиненция се дължи пък на блокаж, който възпрепятства пълното изпразване на мехура. Типичен пример е простатната хиперплазия при мъжете и големи миомни възли, които притискат пикочния мехур.
Диагностиката
Д-р Граматикова поясни, че е добре да се знае, че ако се усети някое от гореописаните състояния пациентите трябва да се консултират с уролог или гинеколог. „Лекарят, може да насочи пациента към допълнителни изследвания за изясняване на вида инконтиненция. Един от тях е воденето на дневник, който включва колко често се пият течности, колко често се уринира, както и броя епизоди на инконтиненция. При жените е задължително да се направи гинекологичен преглед, за да се оцени състоянието на тазовото им дъно. Изследва се и урината на пациента, за да се изключат уринарни инфекции, и да се оцени бъбречната функция“, каза специалистът.
В хода на пресконференцията доц. д-р Пенчо Генов, допълни, че е много сериозен пропуск на здравната ни система липсата на подобен тип организирани групи за пациенти със стрес уринараната инконтиненция. „Това е нещо, което се прави стандартно в Европа и в САЩ, а успехите им са отлични. Ръководствата в България препоръчват да се прилага като стандарт и първа линия за лечение. Проблемът в тези случаи е чиста механика, тъй като мускулатурата, която поддържа пикочния мехур отслабва. Това може да се коригира или с такъв тип упражнения или оперативно. За съжаление, засегнати са и доста млади жени, а интервенциите включват разрези във влагалището, поставяне на платна и т.н., което за жена в сексуално активна възраст се превръща в проблем. Заради това в Европа и САЩ се възлага много на тези упражнения, защото дават добри резултати и могат да доведат до напълно овладяване на състоянието“, завърши доц. д-р Генов.
Гл.ас.д-р Деница Василева обясни, че една от важните и основни форми на консервативно лечение са физическите упражнения, спецификата им, но и правилното обучение за изпълнението им. Това налага работата с кинезитерапевт, а постоянството е ключов момент за успеха на лечението с физически упражнения. Заниманията в групи са мотивиращи за пациентите, както и споделянето на деликатния проблем. За инконтиненцията се споделя трудно дори с близки и приятели, а в тези групи комуникацията оказва изключително благоприятен психологически ефект. За да има положителен ефект от кинезитерапевтичното лечение е необходимо ежедневно, двукратно упражняване за минимален срок от три месеца. Кинезитепаревтичния комплекс включва упражнения на постелка и гимнастическа топка, комбинирани с дихателни упражнения, поясни още гл.ас.д-р Деница Василева.
В хода на проекта се търсят жени с чиста стрес инконтиненция. На тях ще им се проведат прегледи, с цел да се установи, че те страдат точно от този вид уринарна инконтиненция, стана ясно на пресконференцията.
Организаторите поясниха, че по отношение на подбора на пациентите ще има срок за записване, който ще е до 10 юни. Желаещите да бъдат включени в този проект трябва да отговарят на определени изисквания:
Възраст от 30-60 години
Раждане не по- рано от 6 месеца
Има и критерии, на базата на които ще трябва се изключат някои от тези, които желаят да участват, за да сме сигурни, че упражненията, които ще се прилагат ще бъдат безопасни за тях. Това са случаи при пациенти с:
Коремна операция претърпяна в последната 1 година
Злокачествени заболявания
Доброкачествени тумори на пикочно-половата система
Остър инфекциозен процес
Сърдечно-съдови заболявания
Свличане на влагалището
Хемороиди
Затлъстяване
Желаещите могат да се записват на и-мейл : ddecheva@uni-ruse.bg
В него трябва да фигурират имената на кандидатът, възраст, съпътстващи заболявания, телефон за обратна връзка.
Продължителността на практическата работа с пациентите ще е до средата на септември, тъй като според световната и европейска научна литература, за минималното отчитане и подобряване на резултатите, минимумът е 3 месеца. Заниманията ще се провеждат 2 пъти седмично с кинезитерапевт и студенти по кинезитерапия. Идеята е проектът да завърши освен с реални резултати, но и с издаването на книжка, която да се разпространи, чрез отделенията по АГ и урология на Университетска болница „Канев“. Тя ще бъде предоставяна на пациенти с този проблем. В нея ще са включени освен упражнения, които могат да бъдат изпълнявани в домашни условия, също така и с акушерски препоръки и грижи, какво би могло да помогне със справянето със стрес инконтиненцията.