По покана на ръководството на Медицинска клиника ICVS Tokyo Clinic с председател д-р Кеничиро Хасуми и директор д-р Джун Хасуми, където се прилага HITV (Human Initiated Therapeutic Vaccine – терапевтична ваксина, получена от човека), представители на академичната общност на Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен) завършиха успешно първия обучителен курс за прилагане на HITV терапията.
Пътуването на медицинските специалисти е финансирано от Европейския съюз – NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, проект № BG-RRP-2.004-0003.
В периода 22 юли – 5 август 2024 г. плевенските специалисти доц. Александър Блажев, катедра „Анатомия, хистология, цитология и биология”; д-р Светла Блажева, асистент по Клинична имунология в катедра „Клинична лаборатория, клинична имунология и алергология” и д-р Мирела Василева, асистент в катедра „Образна диагностика и лъчелечение”, научиха как дендритни клетки се инжектират директно в тумора. Целта на това „ваксиниране“ е да „обучи“ имунната система да разпознава и унищожава ракови клетки. Това се постига чрез инжектиране на дендритни клетки директно в тумора, които, след като погълнат части от раковата клетка, представят тази информация на лимфоцитите, за да предизвикат силен имунен отговор срещу тумора.
В рамките на курса специалистите се запознаха с теоретическите и практически аспекти при прилагането на терапевтичния метод HITV, разработен от д-р Хасуми, който се прилага в основаната от него Клиника в Токио. Курсът беше разделен на модули: стандарти и критерии за селекция на пациенти; запознаване с прилаганите протоколи (особено с най-последния и актуален Протокол D); стандартни оперативни процедури (SOP); консултиране какви други терапевтични методи да бъдат прилагани (оперативна интервенция; химиотерапия, лъчетерапия); извличане на дендритни клетки от периферна кръв чрез афереза; обработка и съхранение в чиста стая на получените клетки; апликация на (собствени от пациента) дендритни клетки в тумора – под компютърно-томографско насочване; методи за проследяване на пациента след приложените манипулации.
При завършване на обучението д-р Кеничиро Хасуми даде висока оценка и на тримата курсисти от Медицински университет – Плевен. Целта е плевенските специалисти да приложат наученото в практиката при лечение на онкоболни пациенти в България. По силата на вече подписано споразумение между Медицински университет – Плевен и Международна изследователска фондация „Хасуми“ – Япония методът HITV се предоставя за лечение на пациенти за първи път в Европа.
По време на престоя си в Токио представителите на МУ-Плевен проведоха среща-разговор с Н. Пр. Мариета Арабаджиева, извънреден и пълномощен посланик на България в Япония. Тя се запозна с 17-годишното ползотворно парньорство между Международна Фондация „Хасуми“ – Япония и МУ-Плевен, довело до стартирането на обучението за прилагане на терапевтичния метод HITV в България. Директорът на Международна изследователска фондация „Хасуми“ – България г-н Николай Черноземски присъства на срещата в Посолството на България в Токио и по време на провеждането на курса. Целта е да се намерят адекватни механизми и логистични модели за бъдещото прилагане на ваксината в България. Първата стъпка е създаването на аналитичен център, включващ различни специалисти – химиотерапевти, имунолози, клетъчни биолози, лъчетерапевти, хирурзи, интервенционални радиолози.