Продължете към съдържанието

Световният ден за борба с алергиите се отбелязва днес

8-ми юли се отбелязва като Световен ден за борба с алергиите от 2005 година. Инициативата е на Световната организация за борба с алергиите, целта е да се повиши информираността към алергичните заболявания и превенцията им.

Алергиите се определят като свръх реакция на организма към вещество (алерген), което се приема от него като вредно, дори и в действителност да не е такова. На практика броят на веществата към които хората могат да бъдат алергични е неограничен.

По данни на Световната здравна организация алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб.

Между 30 и 40% от населението е засегнато от проблема. През последните 20 години честотата им се е удвоила, отчитат експертите. Според официалната статистика около 300 милиона души по света страдат от бронхиална астма, а трима от всеки 10 души имат оплаквания, свързани с алергия.

У нас от сенна хрема страдат около 700 000 души. В Европа пациентите с хронични алергии са 150 милиона. В България всеки трети има проблем, а очакванията са през 2025 година алергиите да засегнат 50% от населението. 

Най-често срещаното алергично заболяване при хората е т. нар. сенна хрема или алергичен ринит. От него страдат между 15-20% от населението, а в някои страни популационната честота стига до 25%.

Специалистите посочват, че лечението не е еднакво за всички пациенти, а е индивидуализирано и в клиничната алергология се прилага персонализирана терапия.