С обучителен курс за млади лекари по роботизирана хирургия започна Националният конгрес по хирургия с международно участие, който се провежда в МУ- Плевен.
Това стана ясно днес на пресконференция в МУ-Плевен, по повод началото на националния хирургичен конгрес. В нея участваха проф. д-р Димитър Стойков, председател на Българското хирургическо дружество, ректорът на МУ-Плевен, проф. д-р Добромир Димитров, под чиято егида преминава конгреса. На срещата с медиите присъстваха и акад. Григор Горчев, почетен ректор на МУ-Плевен, проф. д-р Славчо Томов, директор на Научноизследователския институт. Хирурзите, които провеждат обучението на младите лекари са проф. Ричард Сатава, проф. Филип Шадук, проф. Джон Морисън и проф. Ян Ходгдон са от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия, на която МУ-Плевен е партньор.

Утре американските гости ще открият научната програма на Националния конгрес с пленарна сесия, която е посветена на бъдещето на роботиката и минимално инвазивната хирургия.
„Чест е за нас МУ – Плевен, да бъде домакин на такъв конгрес. Това е признание за плевенските хирурзи, за школата на акад. Горчев, за цялата хирургична общност. Конгресът е под егидата на ректора на Медицинския университет, което е голямо признание, признание и за плевенските хирурзи. В хода на конгреса целта ни е да дадем максимална изява на младите колеги. Искам да кажа, че смятаме това за голямо признание и отговорност“, каза проф. д-р Стойков. Той поясни, че в р рамките на конгреса ще се приемат два консенсуса, които ще унифицират на национално ниво лечението на остър панкреатит и ще дадат насока за прилагане на лапароскопската техника при лечение на заболяванията на жлъчен мехур и билиарен тракт.

След срещата проф. д-р Добромир Димитров ректор на Медицински университет – Плевен връчи плакет на американските хирурзи в знак на благодарност за съвместната им работа
Ректорът на Медицинския университет проф. д-р Добромир Димитров връчи почетен плакет за партньорство на американските хирурзи, като подчерта, че заедно с колегите им от Световната асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия ще продължат да надграждат своите знания и опит в бъдеще.










Проф. Филип Шадук подчерта, че заедно със своите колеги вече повече от десетилетие обучават млади лекари по целия свят – Европа, Америка, Китай, Средния Изток. „Впечатлени сме от това, което акад. Горчев, проф. Томов и проф. Димитров, са изградили през последното десетилетие“, каза по време на пресконференцията.
Националният конгрес по хирургия събира в Плевен над 400 специалисти от страната и чужбина. Форумът се провежда под егидата на ректора на МУ-Плевен, почетни председатели са акад. Григор Горчев и акад. Дамян Дамянов. Досега Плевен е бил домакин на пет национални конференции по хирургия с международно участие, но за първи път в града се провежда хирургичен конгрес.
По време на научния форум ще бъдат представени повече от 150 доклада, разпределени по четири основни теми – „Хирургични инфекции“, „Карцином на стомаха. Диагностика и лечение“, „Хирургични усложнения от Ковид инфекцията“ и „Роботизираната хирургия, съвременни възможности“. Студентите медици също ще участват в конгреса, като ще имат възможност да се включат в работните екипи и да посетят всички научни сесии.
Предвидена е и сестринска сесия, която се организира от Ивайла Петкова, главна медицинска сестра на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен.