По традиция церемонията не мина и без разбита бутилка шампанско в кофата на багера, който направи първата копка
С церемония „първа копка“, беше даден старт на проект за реновиране и благоустрояване на територията на Медицински университет в Плевен. По време на церемонията ректорът проф. д-р Добромир Димитров, каза, че събитието е хубав повод.

„Днес, всички се посрещнахме с думите „Честит празник!“, защото облагородяването на двора на университета е една дългогодишна наша мечта, която е все по-близо да стане факт“, каза ректорът. Официални гости на церемонията бяха областният управител на Област Плевен, Иван Петков, кметът на Община Плевен, Георги Спартански, академичното ръководство на университета. Сред гостите бяха и акад. Григор Горчев, който е почетен ректор на МУ-Плевен, както и предходният ректор проф. Славчо Томов. След водосвет за здраве и дълголетие, отслужен в съслужение от плевенски свещеници, ректорът проф. д-р Добромир Димитров, даде старт на проекта. Символично в кофата на багера, който загреба първа копка, проф. Димитров, разби бутилка с шампанско, която гръмна от първият път.


Представител на фирмата изпълнител символично загреба пръст, с което се даде старт на проекта. Преди церемонията ректорът каза пред гостите на мероприятието, че още на ниво проект академична общност на висшето училище е била изключително доволна от това, което е заложено, а проектът, може да се обобщи с думата – цялостна промяна. „Добавъчната стойност към проекта е малкият амфитеатър, който ще е разположен към Кръвна банка. Той ще е с 300 места, а когато стане готов ще има възможност в него да се провеждат различни художествени и студентски мероприятия, откриване на учебни години, ден на народите и др. Решението за амфитеатъра взехме поради Ковид пандемията, която ни показа, че при някой обстоятелства трябва да сме на открито. Помолихме архитектите да помислят за нещо от рода и те дадоха идеята. Виждате колко добре изглежда площта, която е визуализирана на постерите.


Година и половина ни бяха нужни за реализиране на проектите, както и разрешителните за строеж. Да не забравяме и одобрението от Националната комисия за защита на паметниците и културата, от която изчаквахме разрешение за старт на проекта, тъй като сградата на МУ-Плевен, е паметник на културата. За втората част от проекта, която е срещу факултет „Фармация“ на този етап нямаме разрешение. За това днес откриваме само тази част от проекта. Както казах, всичко ни коства 1,5 г. работа, за което искам да благодаря на няколко души, които помогнаха за реализацията на проектите. На първо място на арх. Иво Петров, на арх. Борисов, на господин Найден Найденов, който се занимава с озеленяване и има принос, за това как ще изглеждат зелените площи. След проведена тръжна процедура по закона за обществените поръчки е избран изпълнител на работните дейности, като това е фирма от Видин, с управител Александър Василев. Нека им пожелаем да се справят за 12 месеца и да са точни и екзактни. Както казах, при подписването на договора- всичко ще става пред очите ни, ние ежедневно ще виждаме, какво и до къде са стигнали строително-монтажните работи. Фирмата няма право на забавяне или некачествено изпълнена дейност,“ каза ректорът преди първата копка.


На церемонията присъства и кметът на Община Плевен, Георг Спартански, който благодари на ректора за поканата. “ За мен е удоволствие да присъствам на едно знаменателно събитие за града. Медицинският университет, е една от емблемите на Плевен. Радвам се, че автор на проекта е арх. Иво Петров, който няма нужда да бъде представян и е достатъчно да се спомене само „Панорама- Плевенска Епопея-1877 г.“, за да си представим, за какъв автор става дума. От там нататък думата имат строителите. Очевидно е, че университетът се разраства, което ни радва и сме горди, че все повече студенти учат тук. Ако не са ми стари данните те са от около 40 страни по света. Те не просто учат тук, а дипломите им са валидни и конвертируеми навсякъде. Това е прекрасна оценка за качеството на академичния състав и преподаването. Тук е трябва да изтъкна и мястото на акад. Григор Горчев, за развитието на университета в тези години, на проф. Славчо Томов, а сега и проф. Добромир Димитров, който поема от тях щафетата.

Има една екипна работа, а нарастването и утвърждаването на университета, го доказва през годините. Последният факултет, който се реализира беше по Фармация, а сега е на път да се осъществи и идеята за разкриване на факултета по Ветеринарна медицина. Когато има хора, които имат идеи и живеят с мисълта за утрешния ден на университета, това тласка развитието му. Виждайки визуализация на проекта смятам, че мястото ще стане любимо не само за студенти и преподаватели, но и за гражданите на Плевен“, каза кметът Георг Спартански.