Продължете към съдържанието

Днес стартира четвъртата Европейска седмица на общественото здраве

Провеждането на Европейска седмица на общественото здраве е инициатива на Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA), която е създадена през 1992 г., обединява над 23 000 специалисти от национални асоциации и институти по обществено здраве от 47 страни и работи в тясно сътрудничество с Европейското регионално бюро на Световната здравна организация и с подкрепата на Европейската комисия. Това съобщи доц. д-р Гена Грънчарова – Председател на Българската асоциация по обществено здраве.  

Доц. д-р Гена Грънчарова – Председател на Българската асоциация по обществено здраве

Българската асоциация по обществено здраве е пълноправен член на Европейската асоциация с над 200 членуващи специалисти по обществено здраве от 8 центъра в страната: Национален център по обществено здраве, преподаватели от факултетите по обществено здраве в Плевен, Варна (вкл. филиала в Шумен), Пловдив, Русе, Благоевград, Медицински факултет в Стара Загора.

Идеята за провеждане на Европейска седмица на общественото здраве е издигната по време на Европейската конференция по обществено здраве през 2018 г. в Любляна, Словения.

Основната цел на тази инициатива е да способства за подобряване на осведомеността на европейската и световна общност за ролята на общественото здраве. Да разширява съществуващите знания по  специфични тематични области, проблеми и заплахи за общественото здраве и за насърчаване на сътрудничеството сред специалистите и институциите, работещи в областта на общественото здраве.През м. май 2019 г. бе проведена с голям успех и ентусиазъм Първата Европейска седмица на общественото здраве  с 145 проведени събития в 35 европейски страни. България бе представена най-масово чрез 27-те разнообразни събития, реализирани от  Българската асоциация по обществено здраве.През 2020г. и 2021 г. по време на пандемията броят на проведените онлайн чувствително нарасна.Мащабната инициатива на Европейската асоциация по обществено здраве създава добри възможности и свободен достъп на нашите специалисти до събития, отразяващи добри практики в другите европейски страни.

Повече информация може да се види на www.eupha.org , a за българското участие – www.baoz.bg