С мероприятие на открито настоящи и бъдещи майки отбелязаха Световната седмица на кърменето в градската градина в Плевен.


Идеята се реализира за втора поредна година от акушерки и специалисти от Клиника по акушерство и гинекология към Акушеро-гинекологичен комплекс при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Основната инициатива за отбелязване на Седмицата за кърменето, която се провежда от 1 до 7 август, е на старшата акушерка на клиниката Наташка Андреева.


Тя обясни, че в хода на мероприятието участват акушерки от комплекса, както и специалисти и специализанти по акушерство и гинекология. В градската градина в Плевен доста майки и настоящи такива получиха съвети и насоки от специалистите, но и доста подаръци и съвети от фармацевтични фирми, които се включиха и подкрепиха инициативата. На мероприятието освен настоящи и бъдещи майки, акушерки и специалисти от АГ – комплекса, присъстваха и акушерки и лекари, които са отдали огромна част от живота си да помагат на бял свят да се родят хиляди здрави бебета. Сред тях беше и дългогодишният акушер – гинеколог д-р Цветко Цветков, който също се включи в инициативата и поздрави колегите си.

Акушерка Ваня Захариева, която е сред доайените в АГ-комплекса при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ поясни, че Световната седмица на кърменето се провежда с цел, да се привлече общественото внимание относно ползите от кърменето, тъй като то е най-сигурният и здравословен начин за хранене на новородените.

И поясни, че след раждането майките задават доста въпроси, а те са, как да поставят детето да суче, колко често да кърмят, но и какви са ползите от кърменето. „Целта ни е да подпомогнем майките, да им дадем съвети относно кърменето, за да е успешно то. Прави впечатление, че през последните години се увеличава броят на жените, които искат да кърмят децата си и то не само в началните месеци, а по продължително. Този факт се дължи на дългогодишната работа на нас акушерките, както и на лекарите, но и на здравно-образователната просвета“, каза още Ваня Захариева.
Няма нищо по добро за новороденото от майчината кърма, казва д-р Йоана Костадинова, която е специализант по акушерство и гинекология в клиниката.

„Аз също съм майки и кърмих детето си, но само 10 месеца, защото трябваше да се върна на работа. Неописуемо е чувството, както и връзката, която се създава между майка и дете“, казва тя. И посъветва настоящите майки да прочетат, какво съдържа кърмата, както и защо е важно да се кърми новороденото. „В началото ще има доста трудности около кърменето, ще се сблъскат с болки, рагади и други проблеми. За една първо раждаща жената кърменето е трудно, но това не бива да ги отказва, защото то е най-доброто за детето и развитието му “,обясни д-р Костадинова. Тя пожела все повече майки да кърмят децата си, защото така се повишава и предава имунитет от майка на бебе, но и всички необходими микро и макроелементи за бебето. Също е добре са се знае, че кърмата е с необходимата температура и не е нужно да се стерилизира. “ Кърменето, поддържа връзката между майката и новороденото, като вдъхва спокойствие. Прави впечатление, че е отживелица да не се кърми на публични места и все повече жени не се притесняват и кърмят децата си на открито“, допълни д-р Костадинова.


Старша акушерка Наташка Андреева поясни, че годишно в АГ-комплекса на УМБАЛ-Плевен, се осъществяват около 1200 раждания. Комплексът е единственият в Централна Северна България, които разполага с Клиника по неонатология, която е предпочитано звено за недоносените бебета. „Това ни прави предпочитана структура и майките ни избират, защото могат да са спокойни, че за тях и новородените ще се положат комплексни грижи от акушерки и лекари“, каза още Андреева. И поясни, че при тях раждат майки, чиито бебета са с екстремно ниско тегло дори и под 900 гр., тъй като неонатологичната клиника разполага с апаратурна и кадрова обезпеченост за това“, поясни акушерка Андреева. Тя припомни, че от септември екипът на АГ-комплекса смята съвместно с МУ-Плевен и студентите по медицина и акушерките да организират регулярно „Училище за бременни“ .

Целта е майките да се обучават още по време на бременността, какво да правят, как да се грижат за себе си по време на самата бременност, както и след това, когато се появи бебето, но и да се развиват патронажните грижи.

