Четвърто – последно поколение роботизирана система „Да Винчи“ X, е най-новата инвестиция и придобивка във високотехнологичната УМБАЛ „Св. Марина“ в Плевен. Болницата отбелязва 20 годишнина от създаването си, а за честването изненадата бе новата система, каза акад. Григор Горчев, основател на лечебното заведение, по време на събитие посветено на празника.

Новият робот „Да Винчи“, е произведен миналия месец в САЩ, а днес бе инсталиран в плевенското лечебно заведение и часове след това с него се извърши и първата гинекологична операция. Робота предлага най-добрата 3D визуализация за момента. Системата е много по-бърза и лесна за работа, има по-леки движения на четирите роботизираните ръце, но и времето за операция с нея е по-кратка. В България има общо 11 роботизирани системи „Да Винчи“, като четири са в Плевен.


На мероприятоето по повод годишнината стана ясно, че за 20 години от създаването на гинекологичната клиника „Св. Марина“, до днес, когато тя вече е Университетска многопрофилна болница, са извършени над 80 000 операции. 60 000 от тях са минималноинвазивни, направени са също така лапароскопски, роботизирани и Хайфу интервенции. Преминалите пациенти през структурите на болницата са повече от 120 000, а 80 на сто тях са от населени места извън област Плевен. Ние сме мисионери по отношение на иновациите и качественото лечение на пациентите, каза е акад. Горчев.

По време на честването присъства и проф. д-р Славчо Томов, който заедно с акад. Горчев, преди 20 години поставят началото на болницата. „Аз съм свързан емоционално със създаването на болницата. Тогава акад. Горчев оперираше, а аз бях асистент. Сега, когато слушах презентацията мога да кажа, че от първата операция до днес Св. Марина, е претърпяла един огромен скок и еволюция в развитието си. За нас с акад. Горчев, болницата е като малко дете, което ние сме наблюдавали от раждането до днес, когато то е на 20 години и бъдещето е пред него. Аз лично виждам развитието на болницата в два важни аспекта, като единият е клиничния, а другият е академичния. Те са свързани и изключително важни, защото вдъхват базисност и значимост на структурата, с което ние може само да се гордеем“, каза проф. д-р Томов. Той отговори и на въпрос относно изкуственият интелект. „Той е сред нас, до нас, около нас и навсякъде. Медицината, е една от областите, в които изкуственият интелект има място и ще намира все по-голяма подкрепа. Екипът ни е започнал дисертационни трудове и обучения за изкуствен интелект. Конкретно с какво може да е полезен- в момента един от трудовете ни е за диагностика на предракови изменения върху шийката на матката, като е включена и образната диагностика, където са най-висококачествените дигитални образи. Ако бъде внедрен изкуствения интелект, то той директно може да намери подкрепа, както и с оценката на микроскопските образи. Няма да е нужно да се влиза в Чат Джи Пи Ти (ChatGPT) или Гугъл. Тук обаче въпроса и страховете по темата, пред които човечеството вече е изправено е, в чии ръце ще попадне. Важно е всяка нова технология, в какви ръце ще попадне, за какво ще се използва“, каза още проф. Томов.

Ректорът на МУ-Плевен, проф. д-р Добромир Димитров, пък връчи плакет за сътрудничество на акад. Григор Горчев, по повод 20 годишнината на болницата. „Радвам се, че приъствам на честването. 20 години не са малък период, в който една болница да се развие и насочи бъдещето си“, каза проф. Димитров. Той поднесе приветствия и от името на академичното ръководство, като пожела да продължат да се развиват, да поддържат стремежа си към иновации и новости, и да продължават да са пример за всички. Проф. д-р Димитров, каза, че както е видно, екипът на болница Св. Марина, е от предимно млади хора, които са завършили МУ-Плевен, което е отличен атестат за нея. “ УМБАЛ Св. Марина, се превърна в притегателен център за младите хора, което е видимо от атмосферата, но са привлечени и от възможността да наблюдават високотехнологичните решения в медицината“, каза проф. д-р Димитров. И припомни факта, че на 10 декември 2012 г., в Св.Марина, е извършена първата за Югоизточна Европа, Хайфу процедура. Екипът на центъра пък е помогнал на редица колеги, сред които тези от Германия, да внедрят системата, което не се случва често в страната ни, допълни проф. Димитров. Той коментира и факта, че още през далечната 2014г., когато е строена болницата са инвестирани огромни средства за Wi-Fi и техника, като тогава са задавани въпроси, защо е нужно това, а целта е била да се изгради и да заработи първата болница в страната, в която да не се ползва хартия. Дигитализацията в болницата е факт от юли 2015 г., а в страната тя се въвежда чак сега, завърши проф. Димитров.