Продължете към съдържанието

Родилка с опасно животозастрашаващо състояние спасиха медици от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“

Екип специалисти от Клиниката по акушерство и гинекология към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, спаси живота на пациентка, с животозастрашаващо състояние – Дисеминирана интравазална коагулация (ДИК синдром), заедно с тотално отлепване на плацентата.

23-годишната е приета по спешност в Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в Луковит, със загинал плод в нея и тотално отлепване на плацентата. Критичното й състояние е изисквало незабавно транспортиране до Клиниката по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Дежурният екип, състоящ се от д-р Антон Георгиев, д-р Валя Ставрева, д-р Малик Саглам и дежурният анестезиолог д-р Светлана Денчева, са приели пациентката и веднага предприемат действия за спешна операция  с цел изваждане на мъртвия плод.

ДИК синдромът е рядко, но изключително опасно състояние, което може да възникне по време на раждането и засяга приблизително 3 на 10 000 родилки в развитите страни. Това води до образуването на кръвни съсиреци във всички органи, което може да доведе до органна недостатъчност и смърт, ако не се лекува своевременно.

„Бях извикан по спешност  в клиниката от дежурния екип. Поради невъзможност матката на пациентката да се контрахира, се реши по спешност да бъде извършена хистеректомия /отстраняване/, за да бъде спасен животът на родилката“,  казва д-р Михаил Цветков, началник на Отделението по акушерство при Акушеро-гинекологичния комплекс на УМБАЛ. „ В този  тежък случай се наложи да бъде приложен скъпоструващ медикамент, необходим за възстановяване на хемостазата /невъзможността  за съсирване на кръвта/. След  успешната операция пациентката е преведена в Клиника по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ)  и  благодарение на интензивните, професионални грижи на лекари и персонал, тя се  стабилизира и за кратък период, и беше изписана преди дни в добро общо състояние“, допълни д-р Цветков.

„ДИК синдрома,  е водеща причина за майчина смъртност по целия свят, често вследствие на подлежащи усложнения при майката и/или плода, включително отлепване на плацентата, амниотична емболия, HELLP синдром, задържано мъртво раждане и остър мастен черен дроб по време на бременност. През годините сме имали в клиничната практика случаи на ДИК синдром, но не с необходимост от спешно отстраняване на матката. Ситуации от този тип се случват много рядко. Държа да отбележа, че такива тежки случаи с опасност за живота на пациента, се насочват за лечение единствено в АГ клиниката на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“. Лекари от нашата клиника са регионални консултанти за областите Велико Търново, Габрово, Ловеч и Монтана“, допълни д-р Цветков.

Този рядък и тежък клиничен случай показва значението на бързата реакция, мултидисциплинарното сътрудничество и прилагането на съвременни терапии за постигане на положителен резултат за пациента. Екипът на Клиниката по акушерство и гинекология към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен остава водещ не само за тежки ситуации, както е тази, но и предпочитан от жените за раждане заради сигурността, която дава за майката и новороденото. От началото на годината над 700 са новородените, които са проплакали в Акушеро-гинекологичния блок на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.