Продължете към съдържанието

Проф. д-р Снежанка Тишева: Артериалната хипертония засяга все повече млади хора, за да се избегнат усложненията е нужна превенция и самодисциплина  

На 17 май, всяка година се отбелязва Световния ден за борба с хипертонията. По време на тазгодишната кампания в над 35 български града, студенти по медицина от различните университети, измерваха безплатно артериалното налягане на желаещите. За да научим повече за артериалната хипертония и превенцията й разговаряме с проф. д-р Снежанка Тишева, д.м.н., която е началник на Клиника по кардиология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“в Плевен и е ръководител на Катедра „Кардиология, пулмология и ендокринология“ в Медицински университет в Плевен. Тя поясни, че през годините назад Клиниката по кардиология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ съвместно с Медицинския университет имат дълга история, в която са участвали в кампании за измерване на артериалното налягане, лечението на хипертонията и запознаване на обществото с рисковете от нея, допълни проф. д-р Снежанка Тишева.

Според  Европейската статистика на кардиологичното дружество и последният доклад най-голямата тежест за развитието на атеросклеротичния процес при пациентите у нас се пада на артериалната хипертония, казва проф. Тишева. „Не означава, че нямаме добри резултати. Средно ефективния контрол на кръвното налягане сред пациентите с хипертония е около 47%. Имаме значителен напредък, но има фактори, на които трябва да се обърне внимание. Българската лига по хипертония /БЛХ/, взема отношение, като то е  свързано с приучването на пациентите, да измерват артериалното си налягане и да направят необходимата крачка, за да запазят здравето си. Както съм казвала, има различни групи пациенти- дисциплинирани, които имат навик да измерват кръвното си налягане, поясни проф. Тишева. И даде съвет, ако човек е  здрав да измерва кръвното си поне два пъти в годината, а ако е на възраст над 50 години – измерването  да е веднъж месечно, и отново подчерта, че става дума за хора, без оплаквания.

Но идва и големия проблем, а той е, че при доста хора, артериална хипертония често протича без симптоми

Организма им се е адаптирал към високите стойности на артериалното налягане и пациентите няма усещане, че са болни. Те случайно откриват това, когато измерват артериалното си налягане и установят, че стойностите са високи. Това е първата крачка, но за да не се разчита на случайността основният мотив на Деня за борба с хипертонията и акциите на студентите, които я провеждат в 35 града на страната е – измерване на артериално налягане на мащабна група хора.

Кампанията се провежда в различни дни в страната, но идеята е превенция на заболяването

В предходните кампании до сега са обхванати и оценени около 10 000 пациенти, което е добра статистика, каза проф. Тишева. И поясни, че резултатите от тазгодишните измервания ще са по-мащабни, тъй като са включени повече хора. Тя коментира, че е похвално, че младите хора от студентската асоциация участват с желание в кампаниите ежегодно.  И акцентира, че  приучаването и измерване на артериалното налягане е първа крачка към добрия контрол. Следва и тежкият психологически проблем, които е свързан с осмислянето на факта, че хипертонията е заболяване, което трябва да се лекува и контролира. Често, особено при младите хипертоници остава заблудата и те живеят с мисълта, че това е състояние, което ще отшуми.

Все още при тях не е утвърдено убеждението, че веднъж отключена хипертонията, трябва да бъде контролирана

 „Психологическият проблем е свързан с необходимостта от системен прием на медикаменти. Трябва да си кажем, че първата стъпка при новоизявена хипертония не са медикаментозните мерки. Доказано е, че повишаването на двигателната активност – сочи японско проучване, намалява артериалното налягане. То върви заедно с редукцията на приема на готварска сол, намаляването на относителния дял на наситените мастни киселини, и увеличаване на дела на зеленчуците, които са богати на фибри, както и пастата. Те имат съществен принос за намаляване на кръвното налягане“, обясни специалистът.  Проф. Тишева, допълни, че ако говорим за дебют на артериалната хипертония и тя е лекостепенна, и се вземат мерки навреме то шансът да не се стигне до медикаменти е висок.  Тук е и проблема – липсата на самодисциплина. Обикновено след отшумяване на кризата пациенте бързо се отказват от контрола върху  рисковите фактори. Наскоро се проведе форум на Дружеството на кардиолозите в България, но което трябваше да обсъдим с другите компоненти от социума – асоциацията на производителите и пациентските организации, какво да направим, за да редуцираме сърдечно съдовия риск. На срещата се заговори за относителната роля на рехабилитацията и увеличаването на физическата активност. Тук става дума за мерки, които са свързани с държавната политика. Добре е, да се създадат условия за всички възрастови групи, когато искат и имат възможност да спортуват. Важно е, да има групи от по-възрасти, които да се организират и  разхождат, извършват физически упражнения, както и да се създадат центрове по рехабилитация, които да позволят и на младите, в зависимост от свободното им време да упражнят свободно двигателна активност. Тук ще спомена, че посещенията на фитнес залите не са центрове по рехабилитация.  При  фитнеса акцента е друг и е свързан със скулптуриране на мускулатурата, а понякога и с прием на различни хранителни добавки, които нямат еднозначно влияние върху организма.

По последната статистика на Европейското кардиологично дружество, само млади жени – непушачки са извън зоната на сърдечно-съдовия риск в България

Тук може да се добави начинът на живот,  хроничният психо-социален стрес, липсата на регламент в социума, артериалната хипертония и все още непреодолимата инерция в контрола на мастите в кръвта. Проблем е и навика на голяма част от населението да приема големи количества сол. Дневно 6 гр. готварска сол е допустима граница за консумация при здрав човек, макар, че има заболявания, при които тя се свежда до 3 гр.  Въпреки всичко българинът консумира между 12-14 гр. сол дневно. Сега е момента и да припомним, че вкусът се възпитава, а навиците могат да се коригират. Всичко казано до тук има значение за контрола на артериалното налягане. Ще завърша не с телефона на превенцията, както по-рано, а с една цифра, която е добре да се помни, а тя е – под 130 на 80. Това е оптималното артериално налягане за всички възрастови групи и за всички хора с придружаващи заболявания. Ако спазваме тези граници на артериално налягане, то вероятността да се стигне до усложнение от хипертонията е много по-малка. Ще спомена и това, че честотата на инсултите при жени у нас е 8 пъти по-висока в сравнение с Франция и Испания, и пет пъти по-висока при мъжете в сравнение с другите западно Европейски страни.