Продължете към съдържанието

Проф. д-р Снежанка Тишева: Направените промени в Клиниката по Кардиология на УМБАЛ“Д-р Георги Странски“ в Плевен, я изведоха на необходимото университетско ниво

Кардиологичната клиника разполага с всички звена, за да може пациентите да бъдат диагностицирани, лекувани и проследявани на едно място

Проф. д-р Снежанка Тишева, дмн, е началник на Клиниката по Кардиология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“в Плевен. С нея разговаряме за новостите и положителните промени, които са направени в клиниката, въпреки тежката КОВИД криза. Тя е довела до преосмисляне на приоритетите и необходимостта да се оптимизира структурата на много звена включително и на Клиниката по Кардиология, която вече е една. Първа и втора кардиология са се слели и организацията е оптимизирана.

Проф. д-р Снежанка Тишева, дмн

-Проф. Тишева, какви са промените, които се случиха през  изминалата година и половина в Клиниката по Кардиология на УМБАЛ “Д-р Георги Странски“ в Плевен?

– В момента Клиниката се състои от всички необходими звена на една съвременна университетска структура, която позволява пациентите да бъдат диагностицирани, лекувани и проследявани на едно и също място от лекарите, които са в нея. Новостите при нас са много. Освен че беше създадена една клиника, от 1 март, 2021 г., стартира дейността си и Лабораторията по Инвазивна диагностика, която е с голям потенциал. Тя е оборудвана с модерната апаратура, а специалистите, които работят в нея са опитни. Те са наши възпитаници, а преди това и студенти. Лекарите се завърнаха при нас от различни места, където подобряваха квалификацията си. Преминали са през редица етапи на обучение в България, но и в чужбина. Водещият инвазивен кардиолог е д-р Бойко Кузманов, който има над 14 годишен опит. Той работи в областта на диагностиката и лечението на исхемичната болест на сърцето, лечението и диагностиката в периферните съдове. Също така има опит и в оценката на кръвоносните съдове на т.нар. сънни артерии, където има възможност да се премахва стеснението, и да се подобри качеството на живота на пациентите. В съвместен екип със сърдечносъдовите хирурзи, какъвто е д-р Ивайло Ненов и доц. д-р Любомир Бешев, работят и периферна съдова патология. Цялостната патология на периферните съдове може да се диагностицира и лекува в Инвазивната лаборатория в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.

-Кои са останалите лекари, които работят в Клиниката по кардиология?

-Към екипа, който се ръководи от д-р Бойко Кузманов, са д-р Асен Живков, който също е много опитен. Добре е,  да се знае и е важно, че ежедневно ние обсъждаме всички пациенти, които трябва да се диагностицират и лекуват в общата кардиология. Заедно вземаме решение, какви да се стъпките по диагностиката и лечението им. Също така в Инвазивната лаборатория работят и д-р Йордан Веселинов, както и д-р Константин Господинов, които също са с доста опит.  Това е една от новините, които постави Клиниката по кардиология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски “ в Плевен, на равно ниво с останалите университетски клиники, но и ни позволи качеството и нивото на лечение да бъде подобрено.

-Какви са останалите структурни промени в Клиниката по Кардиология?

– Нов елемент в преструктурирането на Клиниката, който се наложи поради многото пациенти с тежък Ковид и сърдечни усложнения, е обособяването на т.нар. отделение по Спешна кардиология. В него имаме възможност да лекуваме тежко болни пациенти, които са с Ковид или пък с продължителен Ковид и са с тежки сърдечно съдови усложнения, които са чести при тези пациенти. Към отделението по Спешна кардиология функционира  Интензивен сектор, в който се лекуват не болни с Ковид, а пациенти, които са проблемни и имат нужда от интензивно наблюдение. Към клиниката функционира и голяма Обща кардиология, в която има възможност за мониториране и обгрижване на пациентите. В нея се провежда интензивна диагностика и лечение на всички сърдечносъдови заболявания. Основно новините около нас са свързани с оптимизиране на качеството и подобряване на кардиологичната помощ. Тук е момента да спомена, че в Клиника освен мен, като хабилитиран лекар има двама доценти и двама главни асистенти, които се грижат за практическата, и теоретична подготовка на над 10 специализанти по кардиология. Това осигурява добро качество на работа и е и причината, често пациенти с друг профил да попадат при нас.  Освен че сме достигнали  тези етапи на лечение и диагностика, успяхме да създадем и тесни контакти с много от кардиохирургичните центрове, които са водещи за страната, и синхронизирахме работа с тях. Към тях изпращаме за кардиохирургия нашите пациенти, имаме обратна връзка с тях, а  след това ги проследяваме.

– Проф. Тишева, какви са другите промени в Клиниката по кардиология?

– Другото което не е ново, но е добре възстановено старо е, че привлякохме лекари, които имат мотивацията и знанията, и се възстанови Центъра по кардиостимулация. Той беше с над 30 годишна история и един от първите четири центъра в страната, които се създадоха преди години. Поради различни обстоятелства центърът не работеше, което налагаше  да изпращаме пациентите си в други клиники. Огромна загуба за нас беше,че си отиде много опитния и знаещ специалист в тази област доц. Йордан Узунангелов.

Сега след близо едногодишно обучение в болница „Св. Екатерина“ и по-дълго преди това в МУ- Варна, е д-р Мартин Луканов, който ръководи Центъра по кардиостимулация. В него се извършва имплантацията, но и контрола, който се прилага на пациентите с пейсмейкъри. Процедурите се извършват в принадлежащия към Клиниката Центъра по функционална диагностика. Към него е разкрит и нов приемно диагностичен кабинет, а кардиологичните консултации на пациентите се извършват в него. На ротационен принцип ежемесечно лекари от Клиниката по Кардиология дават дежурства и консултира пациентите.

– Кои са основните заболявания, които водят пациентите при вас?

– Клиниката работи с пациенти, които има най-честите заболявания, като  това са исхемичната болест на сърцето, хипертонията, сърдечната недостатъчност и други. Екипът ни има разработки и дисертационни трудове, които са свързани с тези теми, а освен най-често срещаните заболявания ние имаме грижата за диагностиката, и лечението на редките сърдечни заболявания, а фокусът ни е ранното им откриване. В заключение ще кажа,  че промените, които се настъпиха и се направиха  при нас в рамките на година и половина, са съществени.  С тях се  подобрява качеството на работа  и  се поставя  Клиниката по кардиология на едно университетско ниво, каквато тя трябваше да бъде още преди дълги години. Радвам се, че в момента  Клиниката по Кардиология е от водещите и структуроопределящи  за университетската болница в Плевен звена.