Чувствам се горд, че успяхме и спасихме хиляди човешки животи. Хората, които ни критикуваха, след това допуснаха най-високата смъртност в света през есента на 2021 г. в рамките на три месеца
Наскоро в МУ-Плевен се проведе 19 Международна конференция за студенти и млади лекари. Сред официалните гост-лектори бяха проф. д-р Тодор Кантарджиев, микробиолог и дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести. Еко какво каза той относно пандемията от Ковид-19, предстоящата грипна епидемия и ваксинацията.

-Проф. Кантарджиев, Ковид не спира, а вече е факт и под вариант на Омикрон, който е наречен Кентавър. Какво може да очакваме?
– Това не е правилното наименование на разновидността на вируса. Вярното е BA 2.75. За него предупредих още преди два месеца, че е възникнал в Индия. Тази разновидност не представлява особена заплаха за хората. Имено за това, той не е добил голямо разпространение и не е изместил другите доминиращи варианти. В момента в страната по данни на секвенирането на НЦЗПБ, над 80% е BA5 вариант на Омикрон. Разбира се 2,75 ще се появи и увеличава, но това ще разберем по-късно, защото PSR изследванията, които се правят в България, не се достатъчни и по-бавно се секвенира. Казвам, че този BA2.75 подвариант е по-вирулентен, малко по-лесно се предава от човек на човек, но от него не се умира повече. Трябва да знаем три неща относно Ковид-19. Първо, че вирулентността и степента му намаля многократно в сравнение с Уханския или Делта варианта. Второто, че характера на вируса доведе до къс инкубационен период, а това пък до по-лесното му разпространение. Вирусът мина през цялото българско население – ваксинирани или не. Ваксинираните го изкараха леко, дори имаше и такива, които не разбраха, както тези с бустерите. Останалите също го изкараха, но по-леко, защото и варианта е по-лек. Промени се вируса, населението придоби имунитет, но вече го няма и смразяващия страх, както беше през 2020 г. На 8 март първите случаи бяха в болниците в Плевен и Габрово, от където цяла нощ идваха линейки с материал от лекари, пациенти, както и семействата им. Хората бяха изплашени, нямаше маски, нямаше ваксини, нямаше кислород. За това се чувствам горд, че успяхме и спасихме хиляди човешки животи. Хората, които ни критикуваха, след това допуснаха най-високата смъртност в света през есента на 2021 г. в рамките на три месеца.
– Настъпва есенно-зимния сезон и традиционния грип. Хората научиха ли се да си поставят противогрипни ваксини?
-Епидемичното разпространение на всички есенно-зимни инфекции започва през октомври. Това са характерните за сезона вирусни инфекции, като доминиращи през периода са риновирусите. Тъй като две години имаше мерки, за това по-малко хора боледуваха, но сега българите го усещат. През пролетта на тази година също те бяха доминиращи. След тях обикновено следват аденовирусите. Към края на октомври се появяват и първите случаи на парагрипните вируси, бокавирусите, и метапневмовирусите, които причиняват заболявания свързани с кашлица. Засягат се и горните дихателни пътища. Искам да напомня на колегите и бъдещите лекари, че преди четири години другите SARS вируси, не Короната, причиняваха 14-15% от сухата непродуктивна кашлица при пациентите. Това са неща, които бъдещите и настоящи медици трябва да знаят.
Грип ще има тази година, както и миналата имаше, но пикът не беше както обикновено декември-януари, а ще е малко по-назад. Относно ваксините трябва да се знае, че те са налични и вече започна имунизацията при личните лекари. Тя е безплатна за хората над 65 години. Ваксината е в достатъчно количество. Нека да се знае, че противогрипна и бустерна ваксина може да се поставят едновременно. У нас е възприето това да става с интервал от две седмици. Грипната ваксина предложена от СЗО съдържа ваксиналните щамове, които ще върлуват. Ваксиналните щамове, които се съдържат в тях са за Виктория, който е от група А и е пандемичния грип. Другият е Дарвин, който също е от група А, а другите варианти са Австралия и известния ни от преди години Пукет, и те са за В групата. Преди Ковид епидемията, в страната първите грипни случаи се доказваха в края на ноември и началото на декември. Обикновено бяха група Б, но когато аз бях студент, обикновено само грип от група А, правеше епидемии. Обаче през последните 15 години, епидемии през пет години се причиняват от група В грип.
-Проф. Кантарджиев, очаква ли се липса на противогрипни ваксини, какъвто дефицит имаше през 2021г. за тези, които са срещу Ковид-19?
– Недостиг на противогрипни ваксини няма, но желаещите е добре да са заявили това на личните си лекари, за да могат да предвидят и направят заявка за тях. Целта е хората над 65 години да се ваксинират безплатно, а всеки заинтересован може да го направи, като си я закупи от аптека. Сега е момента.
-Наскоро стана ясно, че има ваксини, които са конкретно за новите видове на Ковид вируса?
– В момента с ваксините положението се промени, защото в страната са получени новите варианти на ваксината. Двете RNK- ви ваксини, които съдържат възможност за класически и за Омикрон варианта на Ковид. Те вече от месец се поставят в България, като това става в кабинетите на лечебните заведения и при ОПЛ. Характерно за тези ваксини е, че след хиляди изследвания Омикронската ваксина увеличава 1,5 пъти имунитета към Омикрон. Това е много важно, но ще ме разберат само лекари. Колкото е по-слаб един микроорганизъм, вирус или бактерии, колкото е по-несмъртоносен и опасен, за него се прави по-трудно ваксина. За най-опасните болести, като едра шарка, тетанус, дифтерия, детски паралич, ваксините са прекрасни, от които не се боледува. Когато започнаха да се правят ваксини за условно патогенните микроби, по-слабо прекарващи заболяването, като първата такава ваксина е пневмококовата, която е задължителна в България. Тя не е така ефективна, както срещу смъртоносните инфекции. Същото става в момента с ваксината за Корона вируса. Тя беше много ефективна срещу Уханския и Делта варианта, защото те бяха много болестотворни, вирулентни и от тях се мреше. От сегашния вариант на Омикрона не се мре толкова често и не се боледува толкова тежко. За това и ваксината не е толкова ефективна. След като си ваксиниран и Re ваксиниран, следващите 6 месеца си предпазен, а през другите 3-4 месеца си предпазен от тежко боледуване, влизане в болница и смърт. Това мога да кажа за ваксините за Корона вирус.
– Проф. Кантарджиев, доста от родителите недоволстват и казват, че от доста ваксини, които са в задължителния календар няма смисъл, тъй като заболяванията отдавна не съществуват?
– Ще дам пример. Най-глупавото нещо е защо да се ваксинираме срещу дифтерия, като от поколения назад няма дифтерия. През 1993 г. вече бях национален консултант и ме изпратиха в две сливенски села, където имаше 8 болни деца, от които 7 умряха. Е, това е дифтерията. За това умниците да помислят, защото и детски паралич няма. Да няма, но попитайте родителите ни, когато през 1957 г. е имало епидемия от детски паралич. По онова време обаче е имало сериозно правителство и хора. Продадено е злато и е купена от Швейцария ваксина за детски паралич. Хубава, лоша, но е спряла разпространението на детския паралич.
–Темата, която дискутирахте в Плевен, по време на конференцията на студентите и млади лекари беше за антибиотичната резистентност. Как стоят нещата с нея след тежката Ковид вълна и на прага на грипна епидемия?
– Ваксинитеимат пряка връзка с антибиотичната резистентност. Грипните ваксини не са панацея, но за тях колегите от Джорджия, са казали точно. Ваксинираш ли се за грип, вероятността да видиш лекаря си през зимата по повод грип е два пъти по-малка. Много добре е казано, колкото по-малко болни, толкова по-малко усложнения. Ако Ковид прави 12,5% бактериални инфекции, то и грипа прави толкова, само че и двата правят над 10% усложнения от микози на белия дроб. Още българските лекари не са стигнали до тази страница на учебника, но доста от тях не са чели и моят учебник по микози. Но сега вече никой не чете, но всеки знае и най-вече пулмолозите, тъй като четат американски статии. Търсят се едни микози и плазмози, които ги няма в Европа, но пък и дисертации се пишат за тях. Важно е да се мисли. И при грипа и при Ковид усложненията се лекуват с антибиотици. Колкото повече антибиотици се приемат, толкова по-висока е резистентността. Антибиотиците масово се изписват неправилно и не по предназначение, толкова е неконтролируемата резистентността. Проблем е, че не се разработват нови молекули. Това отново е свързано с парите и интереса на фирмите. Сериозните здравни системи трябва да се замислят и върнат антибиотици, които са много ефективни, а нашето здравеопазване отказа да ползва по единствената причина, че са много евтини.