Продължете към съдържанието

Проф. д-р Добромир Димитров: Финансиране по Здравна каса за прилагане на роботизирани операции спечели Клиниката по онкохирургия при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен

В нея има възможност да се оперират пациенти с карциноми на дебело черво, тънко черво, панкреас, бъбрек и рак на простата, без да е необходимо заплащане от тяхна страна

В Клиниката по онкологична хирургия при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, се прилага роботизирана хирургия още от  далечната 2014г. Вече 8 години екипът й е натрупал сериозен опит в областта. Плевенската клиника, е първата в страната, която е започнала да работи този тип хирургия. Едно от революционните решения в съвременната медицина е роботизираната система da Vinci, която е управлявана от интелекта на робот и подпомага хирурга. През последните години роботиката е била подложена на сериозни научни изследвания – дали осигурява по-добро и качествено лечение на болните от конвенционалния тип хирургия? И ето, след години опити и изследвания вече има ясно доказателство, че този тип интервенции осигурява по- бързо възстановяване на пациентите, както и комфорт. Освен това ползите са по-качествена интервенция, минимална хирургична травма и намалена кръвозагуба по време на операцията.

През 2021 г. в България за първи път се постигна финансиране на операции с роботизирана система в областта на гръдната хирургия, урологията и общата хирургия. Въведена е клинична пътека 168.2., като преди това финансиране по НЗОК, е имало само за онкогинекологичните операции с робот.

Проф. д-р Добромир Димитров, ректор на МУ-Плевен и началник на Клиника по онкохирургия при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен

След дълга процедура Клиниката по онкохирургия при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, е спечелила финансиране по НЗОК за прилагане на роботизирани операции. Новината съобщи проф. д-р Добромир Димитров, ректор на МУ-Плевен и началник на Клиника по онкохирургия при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Той поясни, че Клиниката е единствената в Северна България, в която се прилага този вид роботизирана хирургия.

Видео с проф. д-р Добромир Димитров:

„Екипът ни е млад, но със сериозен опит, обучения и практика. За наше щастие технически сме обезпечени отлично. Имаме възможност да предложим този тип лечение на хирургичните болни с онкологични заболявания, тъй като клиничната пътека е за тези пациенти. Помощта и ползата от роботизираната хирургия се използва  там, където е най-трудно на лекаря при конвенционалната хирургия. С роботизираната система интервенциите се правят по най- прецизния и качествен начин. Заболяванията, които може да се лекуват при нас са: рак на дебело черво, рак на право черво, рак на стомаха, на панкреаса, на бъбрека, както и рак на простатата. Относно урологичните заболявания, оператор и основен лекар е проф. д-р Николай Колев, началник на Клиниката по Урология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен“, поясни проф. д-р Добромир Димитров.

И допълни, че всички пациенти, които имат нужда да бъдат оперирани от злокачествено заболяване с роботизираната система, трябва да преминат на преглед в Клиниката по онкохирургия на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.

„Това е необходимо, за да може лекарският екип да прецени дали пациентът отговаря на специфичните изисквания за този вид хирургия. Трябва да признаем, че не всеки пациент е показан и може да бъде опериран с роботизираната система. За това е добре, пациентите, да се запишат за преглед в Клиниката по онкологична хирургия на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, в амбулаторен кабинет № 8. Той се намира в сградата на Онкологичния диспансер на болницата. Час за преглед може да си запишат и на тел. 064886244, при старша медицинска сестра Изабела Георгиева“, допълни проф. д-р  Димитров.

Той допълни, че честотата на онкологичните заболявания на храносмилателния тракт са едни от най-често срещаните.  Годишната честота при рака на дебелото черво в България е 120 на 100 000 души,  а рака на стомаха засяга 80 на 100 000 пациенти. Сред изискванията за прилагане на роботизирана хирургия, е пациентите да са в начален стадий – I -ви,  II -ри най-често. При определени случай може и да е III-ти. За да се вземе решение за радикално оперативно лечение, пациентите трябва да имат решение от онкологична комисия. То също се извършва в сградата на Онкодиспансера на УМБАЛ-Плевен. Пациентите трябва да бъдат прегледани и от лекар, който е обучен за работа с роботизираната система. На територията на болницата има два хирургични екипа, като единият е урологичен. Всеки пациент, които има необходимост може да потърси екипите ни, каза още проф. д-р Димитров.

Детайли и видеа за този тип интервенции може да се видят на сайта на Клиниката по онкологична хирургия на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен: https: //oncosurgery.bg/