Продължете към съдържанието

Проект за 12 млн. лв. ще реализира МУ-Плевен в рамките на Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие „Медицина за здраве“  

Днес, 31 март, 2023 г. в Телекомуникационен ендоскопски център при МУ-Плевен се проведе първа информационна среща за изпълнение на дейностите по  Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие „Медицина за здраве“ (Med for Health) на Медицински университет – Плевен.

Проектът е в изпълнение на договор BG-RRP-2.004-0003-C01 по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“ по националния план за възстановяване и устойчивост. На срещата ще присъства Ръководството на МУ-Плевен, проф. Георги Вайсилов – изпълнителен директор на Изпълнителна „Програма за образование“, членовете на управителния комитет на проекта на Университета, представители на висшите изследователски училища от мрежата в страната. Подпомагането на изследователските висши училища и мрежата между тях ще осигури необходимите условия за повишаване на участието им в международни, европейски и национални програми.

Планира се до 2030 г. изследователските висши училища да получават държавна субсидия за научна и иновационна дейност в размер на приблизително 40% повече спрямо субсидията за обучение, заложена в Стратегията за развитие на висшето образование 2021-2030 г.

Програмата предвижда финансирането на проекти за провеждане на научно-приложими и иновационни изследвания, които могат да доведат до резултати, необходими за защита на интелектуална собственост, като в рамките на проекта ще се финансират вътрешни за Университета проекти за приложни научни изследвания, насочени към иновации или интелектуална собственост.

Програмата на първата информационна среща в Медицински университет – Плевен по Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие „Медицина за здраве“ включва представянето на шест проекта – Електронна брахитерапия; Транслационна онкология; Дигитални инструменти за осигуряване на рационална лекарствена употреба при уязвими пациенти; Иновативни биоинженерни подходи в медицината чрез използването на стволови клетки и протеомика; Изкуствен интелект в областта на гинекологията; Научно ръководство и експертна подкрепа за внедряване на фармакогеномиката в клиничната практика.

Преди срещата научният ръководител на проекта доц. д-р Мариела Камбурова, д.м., поясни, че той е финансиран по Национален план за възстановяване и устойчивост, чрез безвъзмездна финансова помощ предоставена на университета. Тя е  за реализиране на т.нар. стратегическа и научно-изследователска програма за развитие на вуза. „По-голямата цел на проекта е да се създаде мрежа от изследователски висши училища. В големият цялостен проект са включени девет университета от страната, които са оценени, като изследователски висши училища, разделени са в четири групи, като МУ-Плевен попада в група с Техническият университет в Стара Загора, като средствата, които са отпуснати са в размер на 12 млн. лв. ,“поясни доц. д-р Камбурова. И продължи, че основната цел е да се повиши научният потенциал на университета, чрез надграждане и увеличаване на научните публикации в реферирани международни бази данни. Други цели, които трябва да постигнем са да привлечем в университета да работят млади учени, тъй че резултатите да имат устойчивост в бъдеще. „Освен това трябва да се създадат международни контакти, да се подпишат договори с международни партньори, да се привлекат водещи учени, които да поведат научни групи, като това на практика е реализирано“, каза още доц. Камбурова. Тя поясни, че проекта ще се реализира в рамките на 42 месеца, като той стартира на 1 януари и трябва да е приключил не по-късно от юли 2026г. Благодарение на  европейското финансиране шансът е огромен. Подобна огромна безвъзмездна финансова помощ в университета до сега не е постъпвала. Има и други реализирани проекти, които се на конкурсен принцип, а тук МУ-Плевен е определен с постановление на Министерски съвет. „Средствата ще донесат много на университета. С тях ще бъде закупена инфраструктура, ще се разгърне потенциала, ще се осъществи трансфер на технологии, както и иновации. Искам да споделя нещо от срещата ни с проф. Вайс, че целта е да се създаде потенциал и капацитет в университета, които в бъдеще да даде възможност на висшето училище да кандидатства по значими международни проекти“, завърши доц. д-р Камбурова