Продължете към съдържанието

Плевен ще е домакин на Национален конгрес с международно участие по хирургия

Над 400 специалисти от страната и чужбина ще участват в него, казва проф. д-р Димитър Стойков, председател на хирургическото дружество

Националният конгрес по хирургия ще се проведе в МУ-Плевен, съобщи проф. д-р Димитър Стойков, председател на Българското хиругическо дружество.

Над 400 специалисти от страната и чужбина се очаква да пристигнат, за да участват в конгреса по хирургия, който ще се проведе от 6 до 8 октомври. В хода му ще се представят над 150 доклада, разпределени в четири топика. Проф. д-р  Димитър Стойков, поясни, че до сега Плевен, е бил домакин на пет национални конференции с международно  участие, като за първи път ще сме домакини на конгрес. Преди четири години проф. д-р Димитър Стойков е избран за председател на Българското хирургическо дружество /БХД/. Уставът на дружеството е, че се избира настоящият председател един мандат преди той да встъпи в длъжност. Многократно проф. д-р Стойков, е бил избран в управителния съвет и за зам.- председател на БХД.

Организационният комитет на Националния конгрес по хирургия е с председател проф. д-р Димитър Стойков, почетни председатели са акад. Григор Горчев и акад. Дамян Дамянов, и се провежда под егидата на ректора на МУ-Плевен, проф. Добромир Димитров.

Проф. д-р Стойков поясни, че конгресите са чудесна възможност за изява и израстване на младите лекари, тъй като участието им в тях, е начин да си сверят часовника, както и да получат нови знания, странични виждания, и мнения. В тази връзка с разбирането и любезното съдействие на МУ-Плевен, и ректорът му ще бъдат пълно текстово отпечатани всички предоставени доклади и резюмета. Те ще се издадат на английски в списанието на университета – Journal of Biomedical and Clinical Research (JBCR), което ще подпомогне бъдещите учени в кариерното им израстване.

По инициатива на ректора на МУ-Плевен, проф. д-р Добромир Димитров,  който е хирург-онколог, роботизиран хирург, и сертифициран лекар за прилагане на ХАЙФУ терапия, ще се проведе и уъркшоп за млади лекари. Той ще е се състой на 6 октомври, в деня на регистрацията. В хода му младите специалисти ще имат възможност да работят на ендотренажорите, които се намират в ТЕЛЕЦ-Плевен, под ръководството на американски професори и част от учениците на акад. Григор Горчев –  проф. Томов и проф. Димитров. Студентите медици също ще участват в конгреса, като те ще имат възможност да се включат в работните екипи и да посетят всички научни сесии.

 „Тук, искам да изкажа благодарността си към ректора проф.д-р Добромир Димитров и цялото ръководството на МУ-Плевен, като съорганизатори и домакини на конгреса. В тези трудни условия благодарение на МУ-Плевен, в конгреса ще имат възможност да се изявят максимален брой млади хирурзи, които ще работят и дискутират в четири зали. Също така благодарение на ръководството на МУ-Плевен, ще бъдат отпечатани голям брой материали съдържащи резюмета, доклади, консенсуси и др.“, каза проф. Стойков.  

Темите, които ще се засегнат в хода на конгреса са четири

Първата, която е изключително широка и голяма е „Хирургични инфекции“. Проф. д-р Стойков припомни, че тематиката на първата конференция, която се организирала в Плевен, през 2004 г. е била също хирургични инфекции. Втората тема на форума е „Карцином на стомаха. Диагностика и лечение“.  Тя е възникнала и е препоръчана от онколозите, заради честотата на  рака на стомаха и въвеждането на лапароскопските техники. Следващата тема е предложена от проф. Бойко Сакакушев от Пловдив и е „Хирургични усложнения от Ковид инфекцията“. Не на последно място сред топиците е и темата „Роботизираната хирургия, съвременни възможности“, като секцията ще се ръководи от акад. Григор Горчев. В нея ще участват по негова покана пет професора от САЩ, както и колеги от съседните ни страни.

В хода на конгреса е предвидена  и сестринска сесия, която се организира от Ивайла Петкова, главна медицинска сестра на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен. Професионалистите по здравни грижи също разработват идея за консенсус, а темата е „Обгрижване на болните с хирургични инфекции“. За това в конгреса ще участват и медицинските сестри, които са нашата дясна ръка.

В съботния ден на форума се подготвя и приемането на два консенсуса, тъй като това е традиция на БХД, поясни проф. д-р Стойков. Първият консенсус, който ще се разгледа е лапароскопското лечение и патологията на жлъчните пътища. Лапарскопската хирургия се разви и стигна до общият жлъчен проток  резекции на черен дроб, на тумори и др. Обемът се разшири, като консенсуса се подготвя от доц. Радионов, който е ученик на проф. Тома Пожарлиев – първият лапароскопски хирург в България.

Вторият консенсус е „ Лечение на остър панкреатит“ и се изготвя под ръководството на проф. Росен Маджов от Варна и мултидисциплинарни екип от водещите университетски болници, в това число и плевенският екип.  

Принципът на консенсусите, е, че те се подготвят отдавна, а месец преди конгреса трябва се качват онлайн на сайта на дружеството, за да бъдат достъпни за обсъждане. Това улеснява приемането им по време на конгреса, тъй като едно обсъждане на даден консенсус отнеме поне ден.

В  петък, в края на работния ден ще се състой и общо събрание на БХД, на което ще се представи отчетен доклад за мандата на Председателя и ще се обсъди кандидатурата на проф. д-р Никола Владов, като по-следващ председател на БХД. Предложението и направено от проф. Красимир Иванов от Варна и Академичния с-т на ВМА, председателстван проф. Венцислав Мутафчийски. След конгреса председателството на БХД за следващите 2 години ще се поеме от доц. Михайл Радионов от Окръжна болница София.

В събота 08.10.22 е предвидено провеждане на общо събрание на Българската Асоциация  по Миниинвазивна и Роботизизирана Хирургия  /БАМИРХ/ председателствано от Акад Григор Горчев и Проф.Тома Пожарлиев.