БАПЗГ от години отстоява правата на съсловието, но е необходима държавна политика, за да остават отлично обучените младите колеги в страната
На 12 май, се отбеляза Световния ден на сестринството, като тази година е юбилейна за Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/ и се честват 20 години от създаването й. По този повод разговаряме със старша медицинска сестра Надя Димитрова, която е председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – клон Плевен /РК на БАПЗГ/. Тя е с над 38 години стаж по специалността – медицинска сестра. И поясни, че през цялата година са предвидени редица инициативи, за професионалистите по здравни грижи.

–Сестра Димитрова, какво сте предвидили за честването на 20 годишнината от създаването на БАПЗГ?
– Годината е изключително важна за нас, защото преди 20 години, точно в Плевен, се обединиха всички съществуващи съсловни организации към момента и се създаде Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/. В страната съществуват клона в 28 региона. По този повод плевенската колегия, е обявила годината, като юбилейна и сме планирали много мероприятия. Годината официално започна на 12 май – Световният ден на сестринството, с тържества в общинско детско здравеопазване, което е една от структурите ни. След това продължи с мероприятие в сектор болнично здравеопазване в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, което е второто по големина лечебно заведение в страната. Чествания имаше и в общинско здравеопазване- в МБАЛ „Червен бряг“, както в МБАЛ-ВМА-Плевен, като една по-особена структура. С тези мероприятия започнаха честванията за юбилейната година.
–Какво е предвидено още, сестра Димитрова?
-На 25 май, в хотел Балкан, от 14 ч. ще се проведе тържествен съвет. По време на него ще присъства управителния съвет на РК на БАПЗГ, колегите които са работили през тези 20 години, председатели на дружества. Предвидени са много награди за всички, вложили част от себе си през тези години в развитието на съсловието ни. Мероприятия ще има през цялата година, както и обучения, които вече започнаха. През юни предстои да се проведат нови, които са свързани с психичното здраве, с манипулациите и развитието на всички професии, които обединява БАПЗГ. Преди години се създадоха консултативни съвети във всеки регион по професии. При нас членуват освен медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, медицински и рентгенови лаборанти, както и медицинските фелдшери. Целта на тези съвети е да има по-добра комуникация по между ни. Във връзка с юбилейната година ще има и доста изнесени обучения, в общинските болници. Също сме предвидили и интересен събор, който ще е през есента. Мотото му е „Да гори огъня, да освети пътя!“, в него ще участват всички професионалисти по здравни грижи. Точната дата и място ще се уточни, тъй като изисква доста сериозна подготовка. Юбилейната година ще завърши с поднасяне на цветя пред бюста на Флоранс Найтингел, който е дарен от съсловието ни на МУ-Плевен. Бюстът се намира в сградата на Медицинския колеж в града. Целта на мероприятията ни е в тях да се присъединат и участват всички колеги. Те работят в различни структури и графиците им не съвпадат, за това ние се съобразяваме с тях и провеждаме различни и инициативи.
-През януари тази година провеждахте обучения.
-Да, още от тогава стартираха част от обученията ни. Те са цикъл и включват теми, които са свързани с женското здраве и предизвикват огромен интерес сред съсловието. Лектор на тях е старша медицинска сестра Наташка Андеева, от Акушеро-гинекологичния комплекс при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Колегите се вълнуват и от темата за синдрома на професионалното изпепеляване и прегряване, както и депресията. Знаете много добре, че съсловието ни е на една пределна възраст. Във всички мероприятия разбира се включваме и млади колеги, както и Медицинският университет в Плевен, за да се популяризират професиите ни, както и всичко, което правим.
-Какво се случва с дейността на БАПЗГ?
-Относно БАПЗГ, като съсловие продължаваме да се борим и настояваме за стандарт по здравни грижи, и решаване на проблемите във всяка една област. В момента защитаваме колегите от детските ясли и това което те искат. Асоциацията се старае във всяка една професия и област да подпомага развитието на колегите. Целта е, да сме обединени. Имаме много нерешени проблеми, които са свързани с условията на работа и заплащането. Да, това са синдикални искания, но ние работим заедно със Синдиката на медицинските сестри и ги отстояваме. Продължаваме да се борим и решаваме проблемите.
– Как стоят нещата в плевенска област с липсата на професионалисти по здравни грижи?
-Професията ни е уникална и много млади хора започват да учат, завършват, но за съжаление напускат страната и отиват да работят в по-добри условия. Много от младите колеги започват работа в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, влизат в тежките отделения, набират познания и опит, но след това напускат- отиват в чужбина, където са отлично платени, защото имат рутина. Образованието ни е на високо ниво, но нуждата от професионалисти по здравни грижи е огромна. Голяма част от колегите, които работят вече са над 50 години. Това не означава, че има ограничение във възрастта, но след години няма да има кой да ни смени. Специално ние от БАПЗГ, няма правителство или ръководители, които да не сме запознали с проблема, но не получаваме нужното отношение и решения. Първото, което искаме е, да се унифицира минималната работна заплата за всички. Знаем, че без държавна политика това няма как да стане. Като казах колегите са в различни структури и на различно подчинение. Нужно е държавническо мислене и кардинално решение за цялата страна. Проблемът ще стой на дневен ред дълго време, ако не се помилси за решението му.
– Сестра Димитрова, вие, защо преди години избрахте да учите за медицинска сестра?
– Изцяло съм завършила образованието си в Плевен. Започнах с Медицинския колеж, когато се водеше средно специално образование, след това завърших бакалавърска степен – „Управление на здравните грижи“, след което и магистърската степен. За мен Медицинския университет в Плевен, е едно изключително иновативно училище с невероятни възможности. Радвам се, че съм възпитаник на този университет. Наскоро завърших право. Предвид всичко, което извървях през годините стигнах до извода, че може би дадох доста от себе си, но все още има какво да дам. За това ми е нужно и юридическото образувание, за да може да развиваме професията, но и да защитаваме правата си. Правото беше предизвикателство за мен, но завърших в Юридическият факултет във Велико Търново. Винаги, когато човек учи нещо, дава и нещо от себе си, което е за другите. Тази година имам юбилей, навърших 60- години, но завърших и право. Споделям го, защото ние всички трябва да работим и да се развиваме. Искам да съм полезна на колегите и за в бъдеще, както от медицинска гледна точка, така и от юридическа. Имам над 38 години трудов стаж, а професията на сестрата е уникална. Занимавам се с професионалисти по здравни грижи от 1997г. Запозната съм с целият път, който извървяхме през годините, за да направим сестринството видимо. Не бяхме видими, не се знаеше за съществуването на различните професии, които обединяваме. За това се радвам, че през всичките тези години, ние направихме малка крачка – да малка, но е крачка.