Продължете към съдържанието

И в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ ще има болнична площадка за вертолети

И в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, ще има болнична площадка за вертолети, информираха за Newshealth.bg, след запитване към пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

 „За обезпечаване дейността на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха, с оперативни площадки за кацане при транспорт на пациенти по въздуха, беше възложена обществена поръчка с предмет: „Геодоезическо заснемане за осигуряване на пълни и точни данни за наличните препятствия в рамките и извън границите на девет болнични вертолетни площадки“, в т.ч. и в Плевен, УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ЕАД“, е посечено в отговор на въпроса ни.

Към 05.06.2023 г. изпълнителят на обществената поръчка е предал част от извършената работа – Геодезически измервания и аеронавигационно проучване на болнично вертолетно летище за всичките 9 броя оперативни площадки, които са внесени за  административно разглеждане и одобрение от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. След одобряването на документацията предстои окончателното завършване и предаване от изпълнителя на възложените дейности, в това число заданието за проектиране за изграждане на хеликоптерна площадка. Стойността на инвестицията ще бъде определена след извършване на пазарно проучване.

Преди дни в най-голямата болница в страната УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, стартира проект за изграждането на покрит паркинг и хеликоптерната площадка с топла връзка към спешното отделение. Паркингът ще е с 603 места и трябва да бъде завършен за 24 месеца. С построяването на хеликоптерната площадка ще се усъвършенства и европейският облик на пловдивската болница, която за огромна част от населението на България, в това число целия Южен Централен регион, осигурява денонощна спешна и неотложна помощ, високоспециализирани дейности по диагностика и лечение, както и широк спектър от възможности за учебна и научноизследователска дейност.  Първият български хеликоптер се очаква да пристигне към края на годината, като ще бъде базиран на летище София. Площадките в страната ще са два типа – едната е за техническо обслужване и изчакване на хеликоптерите, а другата са болнични хеликоптерни площадки.

Както става ясно в теста, девет са лечебните заведения, които са заявили интерес към изграждането на такъв тип площадки до момента, а Министерството на здравеопазването е облекчило режима по създаването им, който от лицензионен е станал регистрационен. От здравното ведомство призоват лечебните заведения да проявят интерес и да разширят обхвата на дейностите си като обособят хеликоптерни площадки за нуждите на Спешната въздушна помощ.