Днес, на 11 май, в Медицинският университет – Плевен съвместно с Регионалният академичен център представиха фотоизложбата „150 години от гибелта на Васил Левски. Места на памет (1873 – 1933)“. Тя е поместена в Телекомуникационния център на МУ-Плевен и ще е достъпна от днес до 31 май, 2023 г. , каза доц. Теодора Вълова, председател на Регионалния академичен център към БАН. Фотоизложбата беше открита съвместно с акад. Григор Горчев, който каза, че в днешните времена е нужен идол като Левски на обществото ни.
Експозицията е подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на БАН и е включена в Националната програма за отбелязване на 150-та годишнина от смъртта на Апостола, приета от Министерския съвет на Република България. Тя се представя за първи път извън столицата, поясни по време на откриването й доц. Вълова.
И продължи, че изложбата проследява как се изгражда образът на националния герой в периода от първите години след трагичната му гибел до 1933 г. Вниманието е насочено към историческите свидетелства, които и днес участват активно в създаването на представата за Дякона – творбите на Христо Ботев и Иван Вазов, първите негови биографии, дело на Захари Стоянов и Стоян Заимов, паметниците в София и Карлово, неговия архив, издигнатите наново Къкринско ханче и къща-музей в родния му град, учебници по история, художествени изображения, пощенски картички и др.
Откриването ще се състои на 11 май 2023 г. (четвъртък), от 13:00 часа, в Телекомуникационния ендоскопски център – фоайе, Медицински университет – Плевен. Датата 11 май е Денят на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, обявени за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II.