Продължете към съдържанието

Д-р Олимпиада Атмажова: Два вида са опасните за живота на хората змии, които живеят в България

Най-важно е при ухапване от змия да не се изпада в паника, да се постави студен компрес на раната и бързо да се потърси адекватна лекарска помощ 

Д-р Олимпиада Атмажова, е специалист по клинична токсикология към Клиниката по токсикология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Преди дни в хода на Националната конференция по клинична токсикология тя представи в съавторство с доц. д-р Евгения Бързашка  темата за Ухапвания от отровни змии в България. Ето какви са съветите на специалиста по токсиколога, ако ни се случи инцидент с ухапване от змия.

Д-р Олимпиада Атмажова е специалист по клинична токсикология в Клиника по токсикология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен

-Д-р Атмажова, колко вида са отровните змии, които са регистрирани на територията на България?

– В страната отровните змии са шест вида, но реално опасните за човека са  два вида. Те са пепелянка и усойница, като пепелянката има два подтипа в зависимост от района, в който живее и разликата е в цвета на опашката й.

– Каква е честота на инцидентите от змийски ухапвания? Има ли статистика, колко случаи се регистрират у нас на година?

– Не, статистика за цялата държава няма. Случаите, които се регистрират в Северна България, тъй като Клиника по токсикология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ е единствената са 109 ухапвания за десет годишен период. През двете години по време на Ковид пандемията случаите изключително намаляха. Това си го обяснявам с изолацията и забраните да се разхождаме  в Кайлъка и други местности, които са нормален ареал за обитаване на змиите.

-Какво трябва да знаем, ако се срещнем с влечугото?

-Трябва да знаем, че змията се страхува от хората повече от нас. Когато видим змия, не трябва да я дразним, а да се дръпнем в страни, за да се отстрани.  Ако се е стигнало до инцидент и контакт с влечугото, а хората не знаят дали тя е отровна, човекът не трябва да се паникьосва.

– Какви са стъпките, ако се е стигнало до ухапване?

– Задължително на мястото на ухапването трябва да се постави студен компрес с вода или  лед, за да се свият лимфните съдове, тъй като отровата се разпространява чрез лимфната система. Така се намалява разпространението на отрова в тялото. Категорично не трябва да се поставя турникет или есмарх, с които да се пристяга мястото на ухапването. Също раната не трябва да се пристяга с колани, бинт или други подръчни средства.

– Правилно ли е да се изсмуква с устни отровата от рана на змийско ухапване?

– Абсурд, това не се прави категорично. Може раната да се изцеди и  промие с течаща вода. В никакъв случаи раната не трябва да се изсмуква, защото човекът, който го прави не знае, какъв е зъбният му статус в момента и може да си причини интоксикация, навлизайки отрова в раничките, които може да има в устната кухина.

– Колко  често се налага поставяне на т.нар. противозмийски серум? При всеки ухапан от змия пациент ли се поставя?

– Не, противозмийския серум се поставя при много строги индикации и ухапване от отровна змия. Преценката се прави от лекар – токсиколог или друг колега. Задължително е, да има клинични белези, за да се постави противозмийският серум. Искам да кажа, че ухапването от змия не е животозастрашаващо състояние и може да се отложи във времето. България не е голяма страна и в рамките на 30 минути до 1 час, всеки може да стигне до лекар и специалист по токсикология, за да се прецени дали ще се поставя противозмийският серум. Той не е никак безвреден, а усложненията от поставянето на серума, който е биологично вещество е по-тежко отколкото е самото ухапване.

– Може ли да дадете няколко съвета и правила, които да се спазват при инцидент с ухапване от змия?

– Първо, да не се поддаваме на паниката, второ – да се наложи студен компрес на мястото на ухапването и трето – да се търси лекар-токсиколог в рамките на час след инцидента. Добре е, ако има възможност да се запомни окраската на влечугото, което е нападнало, ако сме го видели.