Клиниката по неонатология ще отбележи половин вековен юбилей през 2025г., а за него се организира по-нестандартен научен форум
На 17 ноември се отбелязва Международният ден на недоносените деца. Благодарение на адекватните грижи на специалистите-неонатолози и акушерките, малчуганите родени преждевременно или с ниско тегло имат шанс да оцелеят, а в последствие да бъдат здрави и пълноценни деца. Клиниката по неонатология при УМБАЛ “Д-р Георги Странски” в Плевен, предстои да отбележи 50 годишнината от създаването си. За това какво е чувството да видиш бебе, което е тежало 600 грама при раждането и се е превърнало в тийнейджър или вече има свой деца, разговаряме с доц. д-р Виктория Атанасова, която е ръководител на Клиниката по неонатология.
– Доц. д-р Атанасова, първо, какво бихте пожелали на колегите си по повод Световния ден на недоносените деца, както и на родителите, чиито бебета са настанени за лечение при вас? Как ще го отбележите?
– Бих им пожелала да продължават да работят с желание и хъс. Да не се увличат по новите тенденции за комерсиализиране на медицината, които съсипват в момента това, което сме градили десетилетия наред в нашия бранш. Искам да им пожелая да са здрави, за да могат да лекуват най-малките пациенти. Ако всички мислим по този начин, ще успеем да спасим неонатологията от увредата, която хронично се трупа напоследък от частните болници, които гледат само печалбата от неонатологичните клинични пътеки. По отношение на родителите на недоносените деца – искам да им пожелая само надежда и вяра. Те трябва да бъдат насочени да вярват в доброто, за да се случва то. Относно 17 ноември, след пандемията малко скептично се отнасяме към празниците въобще, може би заради рестрикциите от тогава. Напоследък работата ни ангажира повече и не ни дава възможност да се организираме. Ако се отбелязва денят при нас, то е спонтанно и е от родители на наши пациенти, които са се сетили за нас и ни посещават. Може би и така е най-добре. Имаме родители на недоносени деца, които вече са тийнейджъри и идват при нас, за да се видим и да ни благодарят, което страшно ни радва, че не сме забравени.
– Каква е равносметката ви? Какво е чувството да видите дете, което било при вас и благодарение на грижите, които сте положили за него е получило шанс да оцелее и да е пълноценен човек?
– Това е мотивацията, която ни се дава, за да продължим. Ако не видим резултата си, а напротив това, което не бихме искали да се случи, то нарушава хъса ни за работа. Децата, които са съхранени и живеят нормален живот ни мотивират да продължим да се борим следващите, които идват след тях, за да са здрави.
–Доц. Атанасова, вие ръководите една от най-големите Клиники по неонатология в Централна Северна България, която е с трето ниво на компетентност и сте републикански консултант. Как се справяте с нелеката задача да се грижите за най-малките?
– Трудно. При липсата на персонал и най-вече на акушерски състав. Числото на акушерките в държавата е константно, малко се обучават на година, а в същото време се множат болниците, за които те са необходими. За това в нито едно родилно звено те не достигат. Според стандарта в Германия една акушерка се грижи за две деца, а при нас една обгрижва 10, а понякога и повече деца. Това е рисков момент, защото винаги може да се изпусне важна промяна в състоянието на децата.
– Намаляват или се увеличават недоносените деца през последните години? Според вас, каква е причината?
– Ще дам конкретна статистика, а тя е за миналото деветмесечие на 2023 г. , когато сме имали 824 раждания, от които 124 деца са били недоносени. За тази година за същият период ражданията са били 839, а недоносените деца са 114. Има тенденция, която върви надолу, което е обнадеждаващо, тъй като сме център и оставаме такъв, в който се концентрират тежките и рискови раждания от Централна Северна България, а напоследък и от Западна България, тъй като там липсва неонатологично звено, каквото е нашето – с трето ниво на компетентност. За това може да се каже, че нарастващата раждаемост не корелира с нарастване на броя на недоносените деца, поне на базата от скромните данни, които имаме за две поредни деветмесечия. Не може да се направи заключение, най-вероятно ще е необходим анализ на няколко години, за да сравним, как ще се движи диаграмата и да се каже, каква е тенденцията. Надяваме се да намалява броят на недоносените деца, но едва ли е така. Акушерската помощ куца не само в клиниките и отделенията, но и в доболничната помощ. Липсва и системно проследяване на бременностите, а миграцията на хора и ред други причини са предпоставка за раждането на недоносени деца.
– В условията на конкуренция работа и натовареността намалява ли?
– Увеличава се и това се усеща всеки изминал ден. Добре е, че имаме вълна от млади лекари, които искат да станат неонатолози. Имаме назначени трима нови обучаващи се лекари, както и специализант, който ще дойде в края на ноември. В момента, при 1150-1200 раждания годишно, екипът ни се състои от 8 лекари на пълен щат, като 5-ма сме сертифицирани неонатолози. Мисля, че няма друго неонатологично звено в страната така добре обезпечено с лекарски състав и в частност – със специалисти.
– Доц. Атанасова, през 2025 г. Клиниката по неонатология при УМБАЛ -Плевен ще навърши 50 години. Имате ли вече визия, как ще бъде отбелязан юбилеят ви?
– Управителният съвет на Асоциацията по неонатология реши следващата година конференцията по неонатология да се проведе в Плевен, в чест на нашия юбилей. Ние вече се подготвяме. Ние сме неантологично звено с традиции, в което се трупат и умножават знанията и уменията на всички ръководители и специалисти, които са работили и работят тук. Смятам, че на национално ниво имаме изключително конкурентен, висок стандарт на работа. Реално с конференцията ще отбележим 50-годишнината си. Тя ще се проведе в периода 9-11 май. Форматът й ще е малко нестандартен. Идеята е да има научни съобщения и доклади, но и повече време за споделяне на опит и разговори с колегите както от страната, така и от чужбина, тъй като планираме да поканим чуждестранни гости.
– Преди две години ЦСМП-Плевен и респективно Клиниката по неонатология получи неонатална линейка от кампанията „Капачки за бъдеще“, започна ли дейност тя?
– Да, след един доста дълъг период на очакване линейката е в действие. Оборудвана е и се използва, за да помагаме на най-малките пациенти. Имахме изисквания към апаратурата в нея, тъй като тя не отговаряше напълно с естеството на работата ни. Много комфортно е да се работи с нея и не само за нас, но и пациентите, които най-често са в критично състояние, и транспортираме за лечение при нас. https://newshealth.bg/oborudvana-neonatologichna-lineika-poluchi-plevenskata-bolnica-ot-kampaniata-kapachki-za-badeshe/
– Клиниката по неонатология в Плевен има ли нужда от някаква специална апаратура в момента? Получихте ли апаратура от кампанията Българската Коледа?
– Обезпечени сме с добра апаратура, но за съжаление обемът и интензивността на работата ни я амортизира. Обновяват се някои апарати, други изчакват. Миналата година не получихме апаратура от кампанията Българската Коледа, тъй като искахме високоспециализирана и скъпа апаратура, която се надяваме да получим от таз годишната инициатива. Освен Българската Коледа, имаме и доста дарения от частни лица. За почти четвърт век работа в тази клиника аз много пъти съм била изненадвана от желанието и инициативата на десетки хора да ни даряват, с каквото могат и така да ни помагат. Искам да споделя впечатляващ случай от преди месец. Семейства на здрави и доносени деца, са се организирали и направили кампания, след което ни дариха интензивен кувьоз. Това е скъпа апаратура и рядко някои се решава да дари такава на частни начала. Но аз останах много изненадата не от самото дарението, а от факта, че дарителите не са от нашия регион, а в същото време са избрали точно нас. Всяка една инициатива на дарение ни напомня, че доброто все пак доминира около и в нас.