Днес, първа копка за изграждането на новия Факултет по ветеринарна медицина в Плевен, направиха вицепремиерът Атанас Зафиров, областният управител на Област Плевен инж. Мартин Мачев и ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Димитров. Копката беше предшествана от водосвет, отслужен от свещениците от храм „Св. Параскева“ в града. След това ректорът разби бутилка шампанско в кофата на багера, с който ще се извършват изкопните дейности.

Церемонията по първата копка води зам.-ректорът по учебната дейност в университета доц. д-р Соня Вълкова. В слово си тя каза, че изпълнението на този важен проект ще осигури модерна среда за обучение, наука и практика на бъдещите ветеринарни лекари. Те също бяха сред присъстващите и са свидетели на този исторически акт, тъй като настоящите студенти ще бъдат първият випуск, който ще се дипломира в МУ – Плевен по специалност „Ветеринарна медицина“. Доц. Вълкова още каза, че реализирането на новия Факултет по ветеринарна медицина е важна стратегическа победа за развитието на цяла Северна България. Той е резултат от четиригодишна подготовка и планиране, включващо две успешни акредитации на специалността и на факултета, довели до решението на Народното събрание за разкриването му през месец юни 2025 г. Факултетът е част от дългосрочната визия на университета за развитие на медицинските науки и разширяване на образователните възможности в страната.


В обръщението си към присъстващите ректорът проф. д-р Добромир Димитров благодари на академичното ръководство, че е повярвало в тази идея, вложило е енергия, сили, дух и креативност за реализирането й. Той благодари на политиците и държавните институции за подкрепата и на партньорите в проект “Единно здраве за Северозападен регион“, по който ще се изгради факултетът. Проф. д-р Димитров изказа благодарности към преподавателите по ветеринарна медицина, които са повярвали в тази идея и вече са част от факултета, както и към Община Пордим за сградата, която са дарили.

Новата сграда се строи на адрес ул. „Мария Кюри“ 20 в Плевен, а в момента студентите по ветеринарна медицина се обучават в учебна база „Д-р Едуард Хаскел“ в Пордим. Там, след като новият проект бъде готов, ще продължи основно обучението, свързано с лечението с едри животни.
Проф. д-р Димитров още добави, че Плевен чака този момент над 40 години и пожела след две години и половина отново всички да са тук за прерязването на лентата на готовия комплекс.
„За мен е голяма чест да присъствам на това събитие и от името на правителството да изкажа благодарност на всички институции, които бяха ангажирани с осъществяването на този проект, защото една такава инициатива изисква координираните съвместни усилия на много институции“, обърна се към присъстващите вицепремиерът Атанас Зафиров.
И продължи, че най-доволни и най-щастливи трябва да бъдат студентите, на които им предстои това огромно предизвикателство да влязат в света на ветеринарната медицина. Атанас Зафиров изрази увереност, че с условията, които ще предостави новата сграда като база на плевенския Медицински университет, той ще се превърне в най-модерното учебно заведение в Северна България и ще привлече студенти от целия Балкански полуостров. Университетът ще допринесе за развитието не само на медицината, но и на икономиката и на комплексния стандарт на живота в Северна България, каза още вицепремиерът. Той се обърна и към строителите на сградата със заръка всеки лев, всяка стотинка по този проект да отиде по съответното предназначение. По време церемонията по първа копка присъства цялото академично ръководство на университета, председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, кметът на общината д-р Валентин Христов, изпълнителният директор на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ Плевен доц. д-р Александър Вълков, представители на партньорски организации, лекари и студенти.
След церемонията проф. Добрмир Димитров връчи на вицепремиера Атанас Зафиров почетен плакет на МУ – Плевен.

Новият комплекс за обучение на бъдещи ветеринарни лекари ще включва: Университетска болница с клиники за дребни животни; корпус с учебни зали и кабинети; сграда на деканата към факултета по ветеринарна медицина; зони за паркиране на автомобили, както и обществени зони за отдих и зелени площи.





