Д-р Йоана Костадинова: Няма по-голямо щастие от това да посрещаш новия живот

Д-р Йоана Костадинова е акушер-гинеколог, а от скоро е  специалист към Клиниката по Акушерство и гинекология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. По повод днешния празник, разговаряме с нея.

– Д-р Костадинова, честит рожден ден и честит Бабинден! Вие сте един от младите акушер-гинеколози към АГ комплекса при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен и наскоро защитихте специалност.

– Благодаря! Честит празник на колегите ми, които отбелязват и празнуват деня на родилната помощ. Да, отскоро съм специалист по акушерство и гинекология. През 2019 г. завърших МУ-Плевен, след това специализирах Акушерство и гинекология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.

– Какво ви накара да изберете медицината?

 – Още от дете мечтаех да съм лекар. Обичах биология и химия, а в 5 клас знаех, че медицината е моето призвание, а сега вече е и мой дълг. Не съм обмисляла да уча на друго място освен в МУ-Плевен.

– Какво ви мотивира да работите в АГ комплекса на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“?

– Първо, тук има какво да се научи във всеки един момент. Постоянно се хоспитализират различни пациенти, а случаите са доста сложни. Адреналинът е голям, но и страстта ми към хирургичните специалности ми помага да се справям добре. Разбира се, освен напрежение и стрес, има и много удовлетворение от това да приветстваш новородените! Една от най-големите радости в професията ми е да участвам в посрещането на новия живот, и да ставам съпричастна към радостта на семействата им.

– През какви трудности преминахте през годините на специализация?

– Най-голямата трудност в практиката ми до момента беше периодът на Ковид пандемията. Тогава освен в АГ клиниката, работех и в Спешно отделение, а детето ми беше едва на 10 месеца.

– Към колегите си по повод празника, какво пожелание бихте отправили?

 – На колегите пожелавам здраве, сили и успехи пред трудностите, срещу които се изправят всеки ден и които не са малко. А на пациентите си искам да пожелая: на всяка жена – да изпита незаменимото чувство и щастие да стане майка, а на всеки татко – да е смел и подкрепящ своите най-близки същества. В този ред на мисли, балансът между семейство и работа е изключително труден, но за мен тайната е в това, семейството да е на първо място. Щом си щастлив в дома си, това категорично се отразява на работата ти и вдъхновението, което влагаш в нея.

Facebook
X
LinkedIn
Email