Важно е да се измерва редовно кръвното налягане, да се приемат предписаните медикаменти и да се търси лекар, когато това е необходимо
Д-р Теодора Пецова-Кузманова, е специалист кардиолог. Завършила е МУ-Плевен, през 2011г., а през 2019 г. придобива специалност кардиология, от 2022 г. работи в ДКЦ „Св.Панталеймон-Плевен“. Професионалните й интереси са към лечението на едни от най-честите сърдечно – съдови заболявания. Те са артериалната хипертония, исхемичната болест на сърцето, ритъмно-проводните нарушения и сърдечната недостатъчност. С нея разговаряме за артериалната хипертония, която е социално значимо заболяване и е едно от най-разпространените в световен мащаб.

По последни данни в света над 1,5 милиарда души са диагностицирани с нея. В Европа, заболяването обхваща 30-45% от населението. Важно е да се отбележи, че огромна част от пациентите остават недиагностицирани, а причината е честото тихото протичане на болестта, казва д-р Теодора Пецова. И продължава, че артериалната хипертония още се нарича и „тихия убиец“. „Хипертонията е водеща причина за смърт и инвалидизация заради усложненията, които настъпват от нея, а именно миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, развитието на сърдечната недостатъчност, хронично бъбречно заболяване и др. Тенденцията е тревожна, тъй като заболяването се „подмладява“, а това до голяма степен може да се обясни със съвременния начин на живот, обездвижването, а през последните години и с появата на Ковид-19, както и изолацията заради вируса“, пояснява специалистът. Тя коментира, че много хора останаха в домовете си, работят от тях, вместо редовно да посещават местоработата си, а от тук следва и затлъстяването, което е в резултат на неправилното хранене и обездвижването. „ Сред рисковите фактори е и тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, психическия стрес, който е неизбежен и е част от съвременния ни живот. Не бива и да забравяме генетичната предопределеност. Не може да избираме гените си, но може да променим начина на живот, което е наша лична отговорност, както и да обърнем внимание на рисковите фактори“, допълва д-р Пецова.
Движението е важно
„Съветвам всички да имат умерена физическа активност. Европейските препоръки са за ограничаване приема на сол, като той трябва да е под 5 гр. на денонощие, което е равнно на една чаена лъжичка. Отказването от тютюнопушене и приема на алкохол трябва да е в умерени количества, например една чаша червено вино по време на вечерята. Препоръчва се приема на повече плодове, зеленчуци, бобови храни, ядки, семена, риба и зехтин“, обясни д-р Пецова.
И коментира, че артериалната хипертония в много от случаите не боли, а пациентът разбира за нея, когато се появи някое от усложненията на заболяването. „Най-сериозните от тях са миокардния инфаркт и мозъчния инсулт. Пациентите трябва да обърнат внимание в случай, че се появи главоболие, болки в тила, тежест в гърдите, сърцебиене, замаяност, отпадналост. В такъв случай е препоръчително да се потърси личният лекар или кардиолог. Симптомите на хипертонията е важно да се разпознават“, пояснява д-р Пецова.
Препоръчва се при мъже над 40 години и жени, които са в менопауза да се прави профилактично измервате на кръвното налягане
Добре е, да се спазват и определени изисквания при измерване на артериалното налягане. Човекът да е в покой от 3 до 5 минути, да има опора зад гърба си, мускулите му да са отпуснати, а ръка, на която ще се измерва кръвното да е на нивото на сърцето. Правят се поне три измервания, като за артериална хипертония говорим, когато имаме стойности над 140 на 90, обясни кардиологът.
В лекарският кабинет се наблюдава и хипертонията на „бялата престилка“
„Пациентите при вида на лекаря в бяло повишават кръвно, като това не означава, че те са хипертоници. Също така често се среща и маскираната хипертония. За нея се говори, когато в лекарския кабинет кръвното налягане е нормално, но измерено амбулаторно или у дома, тези стойности са повишени. Нейната честота достига 16%. Често срещане е при пушачи, лица със затлъстяване и заседнала начин на живот, при пациенти със Захрен диабет, хронично бъбречно заболяване, при лица, подложени на силен стрес. При тези пациенти се препоръчва стартирана на антихипертензивна терапия, поради риск от увреждане на прицелни органи като сърце, мозък, бъбрец. За това последните препоръки са за мониториране на артериалното налягане в домашни условия“, поясни д-р Пецова. И препоръча на пациентите да измерват често кръвното си. То също може да се проследи и чрез Холтер мониторинг. Апаратът се поставя на пациента и измерва артериалното му налягане през 30 или 60 минути в рамките на 24 часа, като така то се наблюдава и се установява дали човекът е хипертоник или не.
През есенно-зимния сезон, често пъти пациенти въпреки, че приемат медикаментите си, отчитат по-високи стойности на артериално налягане
„Има сезонност, както при редица други заболявания в кардиологията. Зимата, когато навън температурите са по-ниски, кръвоносните съдове се свиват, а от там се повишава и артериалното налягане. За това хипертониците, трябва да следят редовно артериалното си налягане, а ако нямат добър контрол и резултат от назначената терапията – трябва да потърсят кардиолог, който да я оптимизира. Обратното се получава, когато навън стане топло. В горещината често се налага редукция на терапията, защото от топлината съдовете се разширяват, а кръвното се понижава“, казва кардиологът.
Установено е също, че около Коледните и Новогодишните празници нарастват случаите на миокарден инфаркт
В други държави, в които имат летни семейни празници също зачестяват инфарктите. Доказано е, че събирането с близки понякога причинява стрес, депресия, както и прекаляването с храна и алкохол увеличават риска от инфаркт на миокарда, допълва д-р Пецова. И съветва пациентите да контролират основните рискови фактори. „Добре е да спортуват, да ходят пеш, да се хранят пълноценно, да ограничат приема на сол и мазни, пържени храни и захар. В неразривна връзка са сърдечно-съдовите заболявания и захарния диабет, дислипидемията, които са основните рискови фактори за сърдечно – съдови заболявания. Съветът ми е, да са посещава редовно лекар, както и да се следи артериалното налягане“, завърши д-р Теодора Пецова, кардиолог в ДКЦ „Св.Панталеймон“ в Плевен. Тя отправи и апел към хората, които страдат от сърдечно-съдови заболявания, ако имат неизяснено състояние или покачват артериално налягане да я потърсят за консултация в ДКЦ „Св.Панталеймон-Плевен“, който се намира на ул. Хан Крум № 2.