Продължете към съдържанието

Д-р Росица Василева: Медиците и обществото на област Плевен излязоха достойно от Ковид кризата

Д-р Росица Василева, д.м., е специалист по „Трудова медицина“. Втората й специалност е свързана и с нейната първа книга, а именно „Медицина на бедствените ситуации“. Д-р Василева е преподавател по специалността в МУ-Плевен към Катедра „ Хигиена, медицинска екология, професионални болести и сектор Медицина на бедствените ситуации“. През последните 15-20 години, природните бедствени ситуации зачестиха и са огромен риск за човечеството. Те носят след себе си несамо наранявания и травматизъм на бедстващите, но и унищожават материални бази, домове, културно имущество, сриват икономика, и са сериозен човешки проблем. Бедствията обикновено се дължат на човешка дейност или бездействие. Поводът, по който се срещнахме с д-р Василева, е първа й книга, която е посветена на „Пандемията от Ковид 19 и нейното отражение върху обществото в област Плевен“.

Д-р Росица Василева, д.м.,е преподавател по специалността в МУ-Плевен към Катедра „ Хигиена, медицинска екология, професионални болести и сектор Медицина на бедствените ситуации“

Книгата е отворена и насочена към всички лекари със специалност, към всички специализанти, към ОПЛ, към медиците от спешните центрове, които поеха първата вълна от Ковид болни, но и към моите прекрасни студенти от МУ град Плевен, казва д-р Василева. Когато започна епидемията в Ухан, (защото тя започна като епидемия), в света никой нямаше представа, какво предстои и какво ще се случи,  какво  ще бъде отражението на новият  вирус. Причинителят се разпространи много бързо, само за три месеца пристигна в Европа. Аз съм проследила в книгата цялата хронология от започване на епидемията в гр.Ухан,  централен Китай  до пълното  разпространение   в световен мащаб.

Тук е момента да се каже, че благодарение на специалността  медицината на бедствените ситуации бяха направени алгоритми за противодействие и ограничаване разпространението на пандемията. Ковид кризата се отрази на икономиката, на много отрасли и промени живота на всички нас.

Ние все още сме под влиянието на Ковид – 19, тази криза и факт, за съжаление все още не приключила

Плевен и Габрово, бяха градовете, в които се диагностицираха първите случаи на Ковид -19. В Плевен, бяха млад мъж на 27-годиини и мъж на 61-години, които постъпиха за лечение в тежко общо състояние, след неизяснена вирусна инфекция. Стартът на Ковид беше от Плевен, от УМБАЛ-Плевен и това ме подтикна да започна да пиша книгата, поясни д-р Василева. В нея обстойно съм посочила, какво е било медицинското осигуряване на доболнична, болнична  и спешна помощ, численост на  лични лекари, специалисти, реаниматори и др.  преди пандемията, и степента на  готовност за всякакво бедствие. Мога да кажа, че много бързо лекарите и медицинските служби от област Плевен  реагираха на новосъздадената критична ситуация и се преустроиха в Ковид зони, звена, отделения. Разкриха се по малките населени места допълнителни такива, за да има възможност да се пресяват тежките случаи от сравнително по- леките. Динамиката и разпространението на новия вирус  наложи много бързо лекарите и специалистите по здравни грижи да са гъвкави в решенията си  и да реагират адекватно и правилно.  Мога да похваля цялата  плевенската общественост, кризисният щаб на област Плевен и РЗИ. Студентите ни  имаха огромен ентусиазъм в този съдбовен момент, те се включиха доброволно и работеха, като санитари, медицински сестри,  стажант – лекари,  във всички Ковид звена на доболнична и болнична помощ. Младите хора не се уплашиха, смело рискуваха живота си и помагаха с каквото е по техните сили. Във връзка с книгата направих и задълбочени проучвания в различни възрастови групи с анкета, отговорът на всички млади респонденти  е, че са готови да реагират и помогнат отново във всяка ситуация доброволно и безвъзмездно.

В книгата също са отразени Ковид вълните, които преминаха, до появата на Омикрон. Описано е,  каква е дневната заболеваемост, колко от пациентите са приети в интензивни отделения, колко са се възстановили, както и починалите.

Това е проблем, на които не може да се постави точка

Хубав е факта, че Област Плевен, разполага с достатъчен брой медицински специалисти, лични лекари и специалисти по здравни грижи, които да помагат на населението в случай на бедствена или кризисна ситуация. Този факт, лично аз отдавам на това, че в град  Плевен се намира МУ с много медицински направления – магистри медицина и фармация, бакалаври медицинска сестра, акушерка, медицински колеж и др . Ние изучаваме и създаваме тези кадри и няма липсващи специалисти, или недостиг от такива, както се съобщава в други области на страната.

Ваксинопрофилактиката като начин за справяне с инфекцията, също съм засегнала в книгата си. При нас (в област Плевен) вървеше във всички лечебни заведения, дори и в малките населени места на областта. Съботно-неделни пунктове имаше разкрити на няколко места в областният град и малките населени места, региона разполага и с добре заредени, работещи аптеки, които изпълняваха заявки за специфични медикаменти. Направи ми впечатление, че хората с ваксина се заразяваха, но не постъпваха в интензивните отделения, а преминаваха инфекцията по-леко и без тежките усложнения. За това относно медицината на бедствените ситуации мога да кажа, че Ковид пандемията в областта ни беше посрещната адекватно. Всичко беше добре организирано и се излезе от критичната ситуация с едно завидно добро медицинско представяне.

На финала искам да пожелая на читателите преди всичко здраве и вътрешна удовлетвореност , защото без тях  нищо не може да се постигне.

Мотото на моята първа книга е „Да бъдем разумни, внимателни и високоотговорни към другите и себе си“.