Продължете към съдържанието

Д-р Нели Йовкова: Ранното диагностициране и лечение на пациентите с възпалителни ставни заболявания предотвратява тяхното инвалидизиране

Д-р Нели Йовкова, е специалист по ревматология от 2020 година. Тя е завършила е МУ-Плевен, през 2015 г., а от 2016 г. е редовен специализант по ревматология в Клиниката по ревматология към „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен“. Преди дни екипът на Клиниката проведе безплатни прегледи за пациенти с ревматологчни заболявания. Над 70 са преминалите пациенти в рамките на ден, които са прегледани от лекарите. Заради огромния интерес се предвижда и нова дата за прегледи, като тя ще е в началото на ноември. През април и май тази година, екипът на клиниката също е провел безплатни прегледи. За това, който са най-честите ревматологични заболявания, които водят пациентите при специалистите, разговаряме с д-р Йовкова.

 
Д-р Нели Йовкова, е специалист по ревматология в Клиниката по ревматология към „МБАЛ Св.Панталеймон-Плевен“

-Д-р Йовкова, кои са най-честите заболявания, които водят пациентите при вас?

– Най-честата причина, както в световен мащаб, така и в България, е дегенеративната ставна патология. Очаквано, пациентите с остеоартроза и остеопороза бяха най-много по време на провелите се на 7 октомври безплатни прегледи в Клиниката. Дойдоха и много млади хора с дебют на възпалителни ставни заболявания, които изискват уточняване в стационар. Смятам, че екипът ни ще е особено полезен за тях. Прегледите, които провеждаме целят точно това – скрининг и ранно диагностициране на пациенти, които имат ставни оплаквания, а досега не са се консултирали със специалист. Ранното диагностициране и лечение на пациентите с възпалителни ставни заболявания предотвратява тяхното инвалидизиране. Заради големия интерес сме предвидили и нова дата за прегледи, която ще е на 11 ноември /петък/.  Пациентите, които имат желание да бъдат прегледани е необходимо да запишат своя час за преглед на телефоните на болницата: /064872020 или на 0878471334/

– Има ли сезонност при ревматологичните заболявания?

– През есенно-зимния сезон се обострят по-голямата част от ревматологичните заболявания. Комбинацията на влага с ниски температури, е най-пагубната за пациентите с дегенеративни и възпалителни ставни заболявания, както и за пациентите с васкулит. От друга страна, през лятото, поради засиленото слънцегреене,  се наблюдава обостряне на системния лупус. Съществуват и други фактори, освен метеорологичните условия, които могат да обострят ревматологичните заболявания, поради което пациентите ни търсят целогодишно.

-Днес, 12 октомври се отбелязва Световния ден за борба с ревматоидния артрит. В тази връзка, какви са първите симптоми, които могат да ни наведат на мисълта, че страдаме от ревматоиден артрит?

Болката, симетричният оток в малките стави на ръцете и ходилата, са сред първите оплаквания, които могат да подскажат за заболяването. Тези симптоми са класически и са добре познати, и на пациентите. Понякога ревматоидният артрит може да дебютира само с болка и оток на една става – най-често голяма става на долен крайник. Атипичните прояви са характерни предимно за късното начало на заболяването /след 65-годишна възраст/.

– Д-р Йовкова, има ли честота на ревматоидния артрит?

– По данни от различни източници заболяването засяга между 0,8-1% от световното население, предилекционно женски пол във възрастта между 30-50 години. През последните години се наблюдава ,,подмладяване“ на заболяването с първа изява на оплакванията преди навършване на 30-годишна възраст. Това са хора в активна трудоспособна възраст. Важно е те да бъдат диагностицирани навреме и лекувани, за да могат да запазят качеството си на живот. Пациентите с ревматоиден артрит в България се лекуват по световен стандарт, като имат достъп до най-съвременните биологични медикаменти, които целят да подтиснат рентгеновата прогресия и инвалидизацията на пациентите.

– Често пъти пациентите търсят личните си лекари, които не винаги се досещат, че може да става въпрос за ревматологично заболяване, и диагностицирането се забавя.

-Когато се касае за периферно-ставно ангажиране, в това число влиза и ревматоидния артрит, мисля, че личните лекари се ориентират добре и насочват пациентите си към ревматолог. По-късно достигат до нас пациентите с гръбначна болка. Те биват препращани първо към невролог или ортопед. Така е и в световен мащаб, поради което поставянето на диагнозата спондилит закъснява със средно между 6 до 9 години.

-Като специалист, какво бихте посъветвали читателите ни?

Съветът ми към тях е, при поява на някои от посочените по горе ставни оплаквания, които персистират във времето, да потърсят помощ при ревматолог. Да търсят нас или колегите ни, да не изчакват болката да отшуми спонтанно и най-вече да не се самолекуват. Информирането от Интернет и самолечението може да доведе до усложнения в бъдеще.