В бъдеще екипът на центъра ще работи, за да привлича още млади хора към каузата на безвъзмездното и доброволно кръводаряване
Д-р Нели Досева е временно изпълняващ длъжността директор на Районен център за трансфузионна хематология /РЦТХ/ – Плевен. Работи в центъра от 26 години като първо постъпва на работа в отделение „Кръводаряване“.

Именно по това време са осъществени и първите и срещи с кръводарителите. Кръводарителите са безценен ресурс за Центъра, без тях дейността на центъра е немислима, казва д-р Досева.
Понастоящем екипът на центъра продължава работа в насока да привлича и задържа доброволни и безвъзмездни кръводарители. Сред тях риска от предаване на трансмисивни инфекции , тоест инфекции, които се предават чрез кръвта – ХИВ/СПИН, хепатит В, С и сифилис е най-нисък. А това означава, че за пациентите ще бъдат осигурени безопасни и качествени кръвни съставки.
За нас най-активна трябва да е работата по набирането и задържане на кръводарителите
„В момента срещаме трудности, но те не ни плашат. Мога да се похваля, че през изминалите месеци започнахме работа с ученическите колективи в града. Получих съдействие от директорите на училищата и с ученици, които са навършили 18 години, проведохме срещи в Центъра и в съответните училища. Изнесохме им беседи за кръводаряването, за условията, на които трябва да отговарят кръводарителите, а на срещите при нас – показахме кабинета, в който се дарява като например интерес събудиха специалните легла за кръводаряване, а също показахме и какви кръвни съставки се получават от дарената кръв“, обясни д-р Досева.
Целта на беседите е била да се покаже на младите хора, че кръводаряването не е опасно за здравето.
„Кръводаряването при учениците, които решиха да дарят, премина без усложнения, което много ме зарадва“, сподели д-р Досева.
Въпреки предварителният преглед и добрата работна среда, винаги може да се получи реакция след кръводаряване, казва д-р Досева. Затова на разположение има екип от лекар и медицински сестри, които могат да овладеят временното неразположение, ако такова настъпи.
Целта на тези беседи сред учениците беше не само промоция на кръводаряването , но и запознаване с условия за кръводаряване, а също и с убеждаване чрез личен пример в безопасността на този хуманен жест. По-далечната цел е да се създаде в младия човек навик ежегодно поне веднъж годишно да кръводарява. Младежите, които кръводариха предприеха този акт доброволно и според мен след това се чувстваха удовлетворени от направеното добро.
През новата учебна година имаме идея да започнем активна работа със студентите в Плевен – Медицински университет и Медицински колеж например.
Нашият център полага усилия да възстанови акциите по кръводаряване в трудовите колективи и в населените места в Плевен и извън Плевен. Трудно е, особено в населените места извън община Плевен. Много от селата са обезлюдени, а повечето от редовните ни кръводарители вече са в пенсионна възраст.
Тук е момента да се каже, че годишно човек може да дарява кръв до 4 пъти за жените кръводарителки или 5 пъти за мъжете кръводарители. Интервалът между две кръводарявания трябва да бъде два месеца. Също така хубаво е да се знае, че до кръводаряване се допускат лица на възраст от 18 до 60 – 65 годишна възраст. Всеки кръводарител предварително се изследва за хемоглобин, измерва се кръвно налягане, пулс, температура и телесно тегло като всички тези показатели трябва да са в норма. И това е така, защото кръводаряването не трябва да вреди на дарителя. Затова лекар-специалист провежда обстоен предварителен преглед на кандидат-кръводарителя, за да се гарантира здравето на дарителя и доброто качество на дарената кръв.