Продължете към съдържанието

Д-р Михаил Цветков: Предпочитано място за раждане си остава Акушеро-гинекологичния комплекс на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен

Жените ни избират заради сигурността, която осигуряваме за тях и новородените деца

В навечерието на 21 януари, когато се отбелязва Бабинден и Денят на родилната помощ разговаряме с д-р Михаил Цветков. Той е началник на Отделението по акушерство към Акушеро-гинекологичния комплекс на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“. Завършил е ВМИ Плевен през 1990 г. Придобива специалност по акушерство и гинекология през 1996 г.  Член е на научното дружество по акушерство и гинекология. Има допълнителни квалификации по ехография в акушерството и гинекологията, оперативна гинекология, колпоскопия, фетална ултразвукова диагностика, 3D/4D ултразвуково изследване в акушерството и гинекологията и диагностичен курс по лапароскопска и хистероскопска гинекология.

Д-р Цветков, какво е чувството  да поемеш новия живот в ръцете си?

-Уникално и неповторимо е. Трудно е да се опише с думи. Всяко раждане е индивидуално и ние сме подготвени за различни варианти. Но най-важно е всичко да приключи добре. Майката и бебето да са добре и да не се стига до някакви усложнения.

Защо и как решихте да се посветите на акушерството?

-Още от студентските си години и ходехме на упражнения избрах специалността акушерство и гинекология. Още тогава имах желание и нагласа да специализирам това.  Мечтата ми се сбъдна, макар и трудно, за разлика от сега. Младите колеги в момента имат възможността по-лесно да постъпят и да специализират. Тогава конкурсите бяха сериозни, отнемаше доста време и се чакаше. Приемът сега е лесен, а дори има и платена специализация. Акушерството е уникално, защото отговаряш за два живота -този на майката и новородено. Когато мине раждането бебето се предава на специалистите по неонатология, но до тогава отговорността е на акушер-гинекологът. Наша е грижата за родилката, защото понякога настъпват усложнения.

Какво ви дава и взема професията?

– Дава ни щастието на семействата което виждаме и радостта им. Но то е за сметка за денонощния труд, които полагаме. Единствената ни почивка е излизането в платен годишен отпуск. Ние винаги сме на разположение 24 часа 7 дни в седмицата. Имаме разположения и дежурства. Ние поемаме и най-тежките случаи от четирите области – Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново и сме регионални консултанти. При нас е най-тежката патология. Наскоро дори от Ловешката болница започнаха да пренасочват всички раждания при нас, тъй като нямат кадрова обезпеченост. Според мен не е допустимо за областен център да няма работещо родилно отделение.   

Все още ли родоразрешаването със секцио остава предпочитано? Какво показва практиката ви?

-Намаля процента на пациентките, които раждат със секцио. Въпреки това има доста жени, които раждат по този начин заради медицински индикации. Както споменах при нас е концентрирана най-тежката патология от Централна Северна България. Секцио по желание почти  няма при нас.

Какво показват данните за ражданията в АГ комплекса на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен за миналата година?

-Сравнявайки 2023 г. и 2022 г. броят на ражданията се задържа, като през миналата година те са едва с 23 по-малко от предходната. Трябва да се вземе предвид, че в града се отвори и четвърто акушерско отделение в съседна болница. Очаквахме, че ще има сериозен спад на ражданията, но броят им се запази. Тук е добре да се вземе и под внимание факта, че персоналът ни е намалял, а натоварването ни е по-голямо.

На фона на общо четирите родилни отделения в града, какво ви прави впечатление, запазва ли се тенденцията АГ комплекса да остава предпочитан от жените, на които им предстои да раждат?

-Остава. При нас има отлична организация относно дежурни лекари, въпреки недостигът им. На дежурство те са минимум двама, но има и още колеги, които са на разположение. В същото време при нас Клиниката по неонатология, която се ръководи от доц. д-р Виктория Атанасов, дава сигурност за новородените с ниско тегло със сектора си за интензивни грижи. За това твърдя, че АГ- комплекса при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, си остава предпочитано място от майките на които им предстои раждане. Те не ни избират толкова заради лукса, а заради сигурността, която има при нас.

Какво ще пожелаете на колегите си в навечерието на 21 януари, когато се отбелязва Деня на родилната помощ?

-Първо всички да са здрави. Да са отзивчиви към благородната си професия, да имат сили и вяра в утрешния ден. За самият празник ще се почерпим в заведение. На 21 януари – Бабинден, пък от 10ч. във фоайето на отделението по Акушерство ще направим ритуала с измиването на ръцете на най-старата акушерка и ще си пожелаем ползотворна година.