Продължете към съдържанието

Д-р Маринела Биба: Профилактиката на състоянието преекламсия е важна, за да не се стига до усложненията

В Англия от 2 до 8%, от бременните развиват състоянието, а в Албания и България, процента е по-висок, но не са правени проучвания

Наскоро в Плевен, се проведе Модерното училище по Акушерство и гинекология, а сред участниците в него беше акушер-гинекологът, д-р Маринела Биба, която е от Албания и в момента специализира фетална медицина в Кралският колеж в Лондон, при проф. Кипрос Николаидес, който е основателят на специалността. С нея разговаряме за състоянието  преекламсия, както и как може то да се избегне.  

-Д-р Биба, кои са основните неща, които бременните трябва да знаят за прееклампсията, както и за какво трябва да следят?

– В нашите държави- България и Албания, не се говори много за превенцията на състоянието прееклампсия, което е изключително важно за съвременното акушерство. Причината за това е, че състоянието се свързва с най-тежките майчини усложнения, а и с усложнения при плода. Това е и причината за провеждането на толкова много проучвания, как да се прогнозира състоянието, и да не се допусне развитието му в хода на бременността.

-Как може да се прогнозира това?

– Това е идеята на скринингите, които се провеждат през различните триместри на бременността, като те са с различна цел. По време на първия триместър работата ни е да оценим и подберем пациентите, които са високорискови за прееклампсия, да им назначим терапия, която да намали риска от развитие на състоянието. Терапията е прием на аспирин 150 мг. вечер,  до 36 гестационна седмица на бременността. Доказано е с проучвания от проф. Николаидес, че се намалява риска от развитие на ранна прееклампсия и усложненията й. Във вторият триместър скринингът ни служи не толкова за превенция, а за да извършим правилното проследяване на пациентите – дали срещите ни да са по-чести, за да следим растежа на плода. По време на третия триместър скрининга се осъществява с идеята, кога да се избере точният момент за родоразрешаване. Това е целта на всичките тези скрининги през бременността, за да наблюдава пациентката и бебето.

-Високото кръвно налягане ли е основната причина за състоянието прееклампсия?

-Определено, прееклампсията е високо кръвно налягане с различни съпътстващи усложнения. В днешно време класификацията на състоянието е много по-обширна спрямо това, което е описано в по-старите учебници, по които сме учили. Тогава в тях се описваше и свързваше – прееклампсия с протеинурия. Днес, вече има много по-разширени критерии, като дори само високо кръвно с растежна ретардация на плода и с различни органни усложнения също се класифицира, като прееклампсия. Идеята на всички тези разширени определения, е да се намалят усложненията и да се доведе до благоприятен изход на бременността, като за майката, така и за бебето. По тази причина, ако трябва да говорим само за определението – прееклампсия, няма как да говорим за нея, ако липсва високо кръвно налягане.

– Какъв е процента от бременните, които развиват прееклампсия в Европа и Великобритания? Правена ли е статистика у нас?

– Статистиката е различна, като тя зависи от критериите и протокола, които използваме за преекламсия. В Англия тя е между 2-8 %, а в нашите държави България и Албания, използваме най-опростения вариант и изпускаме доста голяма част от пациентките с това състояние. Не правим профилактика с аспирн, а скрининга за прееклампсия, не е част от рутинните изследвания. Това означава, че действителният процент е по-висок, но за съжаление не е доказано, тъй като не са правени и официални проучвания в страните ни. Относно прееклампсията бих казала, че не бива да забравяме, че превенцията е по-лесния вариант, отколкото справянето с проблема. Модерната медицина лежи именно на това твърдение и силите ни трябва да са насочени към превенцията на всички състояния през бременността, за да осигурим благоприятен и щастлив изход за майката и бебето.

-Д-р Биба, какво ви доведе в МУ-Плевен, защо приехте да участвате в Модерното училище по Акушерство и гинекология!

– Много съм впечатлена от университета, както и от организацията на  Модерното училище по акушерство и гинекология в Плевен. Пожелавам на всички участници в него, да не забравят да преследват мечтите си, да търсят новото, защото така се развива акушерството и гинекологията. Надявам се, че подобни инициативи, като плевенската ще станат реалност и в други страни, защото това е изключително хубава и полезна идея за младите колеги.