Продължете към съдържанието

Д-р Иван Тихомиров: Основните симптоми на грипа са главоболие, висока температура и втрисане

Важно е да се търси помощ от личен лекар или специалист, за да не се стига до белодробни усложнения, а самолечението е табу

От днес, специалиста по пневмология и фтизиатрия д-р Иван Тихомиров, работи в „МБАЛ Св. Панталеймон -Плевен“.  Той е роден в Шумен, завършил е средно образование в Математическа гимназия “Атанас Радев” в град Ямбол през 2012 г. След това през 2018г. завършва специалността „Медицина“ в Медицинския университет в Плевен.  От скоро е специалист по пулмология и фтизиатрия и работи в МБАЛ „Св. Панталеймон-Плевен“. В сезона на грипните вируси  с него разговаряме, как да се предпазим и какво да направим, ако сме с грип.

Д-р Иван Тихомиров, специалист по пневмология и фтизиатрия в „МБАЛ Св. Панталейон-Плевен“

Един от основните здравословни проблеми през зимните месеци са възпалителните процеси на горните и долните дихателни пътища и по-конкретно – вирусните инфекции, казва д-р Иван Тихомиров, специалист по пневмология и фтизиатрия в „МБАЛ Св. Панталеймон- Плевен“.

По време на пандемията от Ковид-19, повечето усилия бяха насочени именно към превенцията и лечението на вируса. През настоящия зимен период нещата са по-различни, тъй като силата на SARS-CoV-2,  постепенно отслабва, а неговото място се заема от и други вируси, като основно това са добре познатите ни грипни вируси. 

Интересното в случая е, че докато имунитетът ни спрямо  SARS-CoV-2, се повишаваше по време на пандемията, този срещу останалите вируси постепенно отслабна. Освен това наложените предпазни мерки, като /носене на маски, спазване на дистанция и др./ дадоха своя ефект срещу по-ниския брой заболели от SARS-CoV-2,  и другите вируси.

Затова  прогнозите са боледуването от грип тази година да протича по-тежко и с повече усложнения

Основните два щама, които са изолирани на територията на България през този сезон, са грипен вирус A(H3N2) и грипен вирус A(H1N1). Инкубационният период е 1-5 дни, (рядко няколко часа). 

Характерно за грипа е, че боледуването започва внезапно

Самолечението на грип е табу, защото може да доведе до сериозни белодробни увреждания, казва пулмологът д-р Иван Тихомиров

Основните симптоми са специфични и включват- главоболие, повишена температура, втрисане, кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. Особеност на грипа през тази година е, че протича с по-изявени симптоми, като висока телесна температура до 39 -40 С и атакува предимно младите хора – най-вече деца във възрастовата група 5-14 г., следвана от групите на децата до 5-годишна възраст и юношите. Начините на заразяване също са добре познати – по въздушно-капков път от болен човек, който кашля или киха. Възможно е и да се заразим при допир с повърхности,  който са заразени, както и директно предаване – по пътя ръка-нос, ръка-очи, ръка-уста, когато ръката на здравия е имала контакт с болен.  

Групите в най-голям риск от заболяване са бременните жени, малките деца, хората с хронични заболявания, възрастните хора над 65 години

В риск са хората, които работят в големи колективи и затворени пространства. Като цяло грипът е самоограничаващо се заболяване, но има риск от последващо развитие на усложнения от страна на белия дроб. Това са  бронхити, пневмонии и дори дихателна недостатъчност, които налагат лечение в болница, казва д-р Тихомиров.

Друг основен проблем е и наслагването на бактериална инфекция на фона на вирусната. Това се дължи най- често на отслабения имунитет по време на болестта. В тези случаи лечението е с повече медикаменти, по-продължително и рискът от усложнения е много по-голям.

Затова при първи симптоми на грип е уместно да се посети личен лекар или лекар – специалист, който да назначи подходяща терапия

Освен терапия ще бъдат назначени и допълнителни изследвания при необходимост, а не самолечение в домашни условия.  Самоволното използване на медикаменти и особено на антибиотици води до повишена резистентност на бактериите и вирусите, което ги прави по-устойчиви в околната среда, и в човешкия организъм, а лечението им става значително по-трудно.

Как да се предпазим в сезона на вирусите?

Има някои лесни за изпълнение съвети, които могат да ви помогнат в борбата с вирусите. Сред тях и на първо място е спазването на добра лична хигиена на уста и ръце, както и носене на предпазна маска. Освен това – избягвайте струпванията на много хора на едно място, особено в затворени пространства. Препоръчва се често проветряване на помещенията в дома и работното място, избягване на контакти с болни. Закриването на устата и носа при кихане или кашляне е задължително.

Друг важен момент е поставянето на противогрипна ваксина

Подходящото време за поставянето на противогрипна ваксина, е от края на септември до средата на ноември, тъй като са необходими до 3-4 седмици за изработването на имунитет. Въпреки това и по-късната ваксинация е препоръчителна, особено за групите в риск. При възрастните пациенти и тези с хронични заболявания, е добре да се прецени и нуждата от пневмококова и Ковид-19 ваксина. Ваксинацията сама по себе си не гарантира, че заболяването ще бъде избегнато на 100 процента, но неговото протичане ще е значително по-леко и щадящо здравето на пациента, каза в заключение пулмологът д-р Иван Тихомиров.