Продължете към съдържанието

Д-р  Габриела Илиянова: Обструктивна сънна апнея – заболяването, за което не се говори, а последствията от нелекуването му са животозастрашаващи

Обструктивна сънна апнея (ОСА)- заболяването, за което не се говори и не се мисли. Заболяването, което предизвиква раздор в семейството поради шумното хъркане. Заболяването, което ни кара да се събуждаме с главоболие и недоспали, което може да предизвика пътен инцидент поради изразената дневна сънливост. Всъщност сънната апнея е заболяване, което ни убива бавно и тихо, е написала в публикация д-р Габриела Илиянова, специалист по пневмология и фтизиатрия в „МБАЛ Св. Панталеймон-Плевен“.

Тя пояснява, че сънната апнея е сериозно нарушение на съня, характеризиращо се с повтарящи се епизоди на спиране на дишането по време на сън, причинено от отпуснаке на меките тъкани в областа на гърлото. Спирайки притока на въздух към белите дробове, кислородът в кръвта се понижава значително, а от там страда целият организъм. За да отблокира въздухоносните пътища и да върне тонуса на мускулатурата, мозъкът предизвиква микросъбуждане, което се проявява, чрез шумно изхъркване. Целият този цикъл спиране на дишане – микросъбуждане- изхъкване, се повтаря стотици пъти през нощта и то всяка вечер.


Последствията от нелекувнаето на осбтруктивна сънна апнея, могат да доведат до сериозно увреждане на организма.


Поради хроничната липса на кислород, страданието на нервната система се изразява с така  наречения когнитивен дефицит – забравяме, трудно ни е да вземем решение и да осмислим ситуации, раздазнителни сме. Тези симптоми са съчетани с изразена дневна сънливост, главоболие и раздразнителност. Като цяло сънната апнея, ни променя като личности.
Трябва да се знае, че основните симптоми като дневна сънливост и лесно заспиване са опасно състояние, за хора, които шофират или работят с машини. Затлъстяването и сънната апнея са в порочен кръг, едното предизвиква другото и обратно. Докато не се започне лечение на сънната апнея, понижаването на тегло е невъзможно.
При липса на лечение, съсрдечно съдовта систем реагира с развтитието на артериална хипертония. Кръвта от своя страна  се „сгъстява “ и е податлива към образуване на съсиреци, а от там инфарк и инсулт.
Хроничната липса на сън и кислород, променят процестите на ендокрините жлези, най- често с развитието на захарен диабет. Други не по-рядко срещани усложнения са бъбречните заболявания, нарушения на зрението, сексуална дисфункция, сърдечни аритмии, атеросклероза, остеопороза и др. При своевременно започване на лечение на сънната апнея всички последици са предотвратими и обратими. За това не се колебайте да потърсите добър специалист, познаващ заболяването и извършаващ полисомнографско изследване на съня, казва д-р Илиянова.


Лечението на сънна апнея започва с осъзнаването, че я имаме!

В клиника в „МБАЛ Св. Панталеймон-Плевен“, изследването може да се осъществи в болнични или в домашни условия, а подхода на лечение е индивидуален за всеки пациент – Лечение  с CPAP/ BiPAP – апарат, насоки към хранителен и двигателен режим. Може да си запишете час за консултация на тел.:0899803282 и на 064692020.

Статията е написана и е подходяща за пациенти.