Описани са често срещани, но и доста екзотични вируси и причинители, с които съвременната жена се сблъсква, водещи понякога до вродени аномалии, или фатален край на майката или плода.
Д-р Антон Георгиев, д.м., е специалист по акушерство и гинекология. Работи във Втора клинична база в Клиника по Акушерство и във Клиника по онкогинекология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Докторската му дисертация е на тема „Акушерски аспекти при разпространение на някои инфекциозни агенти и оценка на ролята им върху протичане на бременността и раждането“.
Идеята за книгата „Вирусни инфекции в акушерската практика: Съвременни аспекти“, възниква от преди 4-5 години, когато д-р Георгиев наблюдава, че за лечение в АГ клиниката идват бременни с остри вирусни инфекции, на вълни, наподобяващи епидемични взривове. Основното при тези болни е необходимостта от етиологично уточняване на причинителя, което обикновено не се провежда в рутинната практика. За това д-р Антон Георгиев, изготвя и провежда четири научно-изследователски проекта, които са свързани с инфекциозните причинители на заболявания по време на бременност.
Изследвани са разпространението на някой вируси с тератогенно (вредно въздействие върху плода, което предизвиква различни вродени аномалии) действие. Проследено е разпространението на инфекциозни причинители сред бременни, наличието на имунитет, какъв процент от жените са защитени. Голям процент от тези вируси представляват имунопредотвратими заболявания, които е можело да се профилактират с ваксина.
„Например – рубеола, морбили влизат и в задължителният имунизационен календар, такива като ваксините за грипа или HPV, за момента са пожелателни. Констатацията ни е, че за някои заболявания, голям процент от жените нямат имунитет. Например срещу рубеолата, която сериозно и гарантирано уврежда плода около 12-13% от бременните са без имунитет, а съществува правило, че за да се прекъсне разпространението на дадено заболяване е нужно над 95% от жените да имат имунитет. Това показва, че във всеки един момент може да възникне случай на такава бременна, която е болна от рубеола и тя да го предаде на плода“, казва д-р Георгиев.
Честотата на вродените аномалии на плода, които са с доказана вирусна генеза е малка, а случаите са единични. Но когато настъпи подобно увреждане трагедията е голяма както за майката, така и за обществото, което трябва да се грижи за дете с трайно увреждане. От друга страна много голям процент от бременностите, когато настъпи инфекция в ранен период-завършват с аборт. При тях също много рядко се търси вирусния причинител, макар, че голяма част от причините за спонтанните аборти са вирусни инфекции.
Към тях спада и баналния грип, а след това дойде и Ковид вируса, върху който също работехме. Така възникна идеята да се обединят всички тези резултати в книгата.
„Книгата, написах под формата на един голям сборник с възможно най-широк кръг вирусни причинители, в които влизат баналните инфекции, като цитомегаловирус и грип, които са масово разпространени сред населението. Цитомегаловируса е баналната настинка при децата от детските градини, но създава голям риск от аборти и увреждания на плода при бременните. Тук най-вече са засегнати жените, които работят в детски градини, ясли и училища. Това са доста рискови контингенти. В същото време в книгата съм включил редки и до скоро ендемично разпространени вирусни инфекции, като Денга, Ебола и др., тъй като напоследък движението на хора е свободно, такива инфекции се пренасят доста лесно. Също така факт са и големите емигрантски потоци, които идват точно от тези ендемични райони. Смята се, че заболяването е характерно само за тази територия, но през 2008 и 2014г. имаше бум на Ебола. Той стигна чак до Европа и САЩ. Не сме защитени от граници и прегради, които да ни пазят от тези вируси“, пояснява специалистът.
В книгата още освен проучванията върху имуногенността и възможността за защита, и възприемчивостта на пациентите съм посочил и резултатите и ефектите от няколко годишни проучвания върху имунизациите в България, казва д-р Георгиев. Интересен е факта, че има голям пробив в имунизирането със задължителна ваксина на жени, които мигрират, или контингент, който е изпуснат от здравната система. Става дума за хора, които са нискообразовани, без осигуровки, смятащи, че всяко посещение при лекар е свързано със заплащане. Поради ниския си образователен статус те нямат и представа за задължителния ваксинационен календар. От тук и пробивите и липсата на имунитет. Също така е проблем и факта, че доста от хората пътуват и се местят от една в друга държава. При тях проблема е с поставянето на втора или трета ваксина, което означава, че не се защитава самата жена и съществува риск от различни заболявания.
„Книгата ми може да представлява интерес, както за студенти по медицина, така и за клиницисти от много широк кръг-акушерство и гинекология, обща медицина, епидемиология, вирусология, микробиология, както и неонатология. Специално тя е насочена към вирусните заболявания свързани с бременността, като са показани и резултати.
Проучванията, които съм описал са няколко, като в едните участват около 250 жени, а другите 190 жени. Основно това са бременни, които са постъпили в клиниката за лечение, или за раждане. Ние изследвахме, какъв е техния имунитет към различни вируси. В друго проучване търсихме има ли активна вирусна инфекция, която е причина за спонтанните аборти. Всички тези проучвания бяха обединени в тази книга“, завърши д-р Антон Георгиев.