Важно е, пациентите с тези заболявания редовно да посещават нефролог, за да се следи бъбречната им функция
Д-р Анелия Асенова е специалист по нефрология в „МБАЛ Св. Панталеймон – Плевен “. С нея разговаряме за хроничното бъбречно заболяване, което поради своето безсимптомно протичане се диагностицира много късно, когато терапевтичните възможности са ограничени.
– Д-р Асенова, какво представлява хроничното бъбречно заболяване /ХБЗ/ ?
-Хроничното бъбречно заболяване / ХБЗ /, представлява бъбречно увреждане, което води до нарушаване на бъбречната функция. Честотата на ХБЗ нараства в световен мащаб – повече от 840 млн. души в света. В България честотата е 13 % и така страната ни е на едно от първите места в Европа по честота на заболяването.
-Какви са причините за развитие на ХБЗ ?
-При 36% от пациентите с хронично бъбречно заболяване, то се дължи на захарния диабет, а при 35 % – на артериалната хипертония. Увреждането на бъбреците в хода на захарния диабет води до диабетна нефропатия, а увреждането от хипертонията причинява хипертонична нефропатия. На трето място – при 29 % от пациентите – причина за развитие на ХБЗ са бъбречните заболявания – най-чести, от които са хроничните инфекции – хроничния пиелонефрит, последвани от гломерулните заболявания, поликистозата, бъбречнокаменната болест и други.
-Какви са симптомите ?
-Хроничното бъбречно заболяване се развива бавно и най-често в началните стадии пациентите нямат оплаквания. В по-късните стадии на заболяването, когато бъбречната функция е увредена, симптомите не са специфични и могат да се наблюдават и при други болести. Например – лесна умора, намалена работоспособност, влошаване на хипертонията и необходимост от повече лекарства и по-високи дози за понижаване на кръвното налягане, нарушения в съня, често нощно уриниране, поява на отоци по краката. Поради по-леките симптоми пациентите не знаят, че имат бъбречно заболяване и търсят късно лекарска помощ. Не са малко и случаите, в които заболяването се диагностицира в краен стадий на бъбречна недостатъчност, когато са налице увреждания и на други органи и системи. Усложненията, които настъпват в хода на ХБЗ са анемия, минералнокостна болест, метаболитна ацидоза, сърдечносъдови увреждания, неврологични нарушения и др.
-Как се диагностицират ХБЗ ?
-Тези заболявания се установяват с лабораторни изследвания на кръв и урина, както и с образни изследвания – най-разпространено, от които е ехография на отделителна система.
-Кои фактори влошават прогресията на заболяването ?
-Най-честите фактори, които могат да ускорят прогресията на заболяването, но в същото време могат да бъдат коригирани, са лошия контрол на кръвното налягане, кръвната захар, повишените нива на пикочната киселина и липидите в кръвта, наднорменото телесно тегло, понижената физическа активност, намаления прием на течности, злоупотребата с готварска сол, високобелтъчни диети и тютюнопушене.
-Има ли лечение?
-Бъбречните заболявания са лечими, но както при всички останали болести, всичко зависи от стадия, в който е открито заболяването. В първите 2 стадия бъбречната функция е запазена и ако се открият причините, водещи до увреждане, състоянието може да се овладее и прогресията на заболяването да се спре. В по-късните стадии, когато има трайна бъбречна увреда, лечението цели забавяне прогресията на хроничното бъбречно заболяване. При напреднала бъбречна недостатъчност терапевтичните възможности са крайно ограничени. Болните се нуждаят от заместващо бъбречно лечение – бъбречна трансплантация или диализно лечение, коетоот своя страна подобрява преживяемостта и качеството на животна пациентите с тези заболявания.
–Каква профилактика трябва да се прави, за да се избегне хронично бъбречно заболяване?
-За ранното откриване на бъбречните заболявания основно значение има профилактичното изследване на урея, креатинин и пикочна киселина във венозна кръв, както и изследване на прясна сутрешна урина. Дори и без оплаквания всеки човек е необходимо поне веднъж годишно да прави тези изследвания. При отклонение от нормалните показатели болният да се насочи към специалист – нефролог.
В повечето случаи пациентът не знае, че високото кръвно след 5-10 години води до увреждане на бъбречната функция. Същото е и с диабетиците. След 5-та година от захарния диабет ние очакваме промени в почти всички малки кръвоносни съдове, включително и тези в бъбрека. Затова особено важен е скрининга при хора в рисковите групи – диабетици и хипертоници, както и пациенти, в чиито семейства има болни с хронично бъбречно заболяване или на диализно лечение. Ранното откриване на ХБЗ дава възможност за по-ефективно лечение и забавяне прогресията на болестта и неблагоприятния й ход.
-Вашите препоръки към пациентите?
-За доброто здраве на бъбреците основно значение има здравословния начин на живот: правилно и разнообразно хранене. Доре е, да не се злоупотребява със солта, да има достатъчен прием на течности от 1,5 до 2 литра дневно – предимно вода и билкови чайове. Препоръчително е да се избягва алкохола и газираните напитки, да има редовна физическа активност, стриктен контрол на артериалното налягане и кръвната захар.
От основно значение е ранната диагноза и насочване към нефролог за допълнително диагностично уточняване и провеждане на лечение. Може да потърсите и запишете час при специалистите по нефрология в „МБАЛ Св. Панталеймон-Плевен“ на тел: + 064872020.