Продължете към съдържанието

48-години от създаването си отбеляза днес Медицинския университет в Плевен

Днес, на 31 октомври през 1974 г. се е състояло тържественото откриване на Медицинския факултет в град Плевен за първия випуск от 240 първокурсници, студенти по медицина. По този повод с поредица от научни форуми и тържествени събития Медицински университет – Плевен отбелязва 48 години от основаването на висшето училище в града.

Всяка година в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители – МУ-Плевен отбелязва „рождената дата” на висшето училище.

Днес в зала „Амброаз Паре“, се проведе тържествен академичен съвет с церемония по награждаване на преподаватели, израснали в академичното си развитие. След успешно проведените процедури по Закона за развитието на академичния състав в Република България, на тържественото заседание официално ще бъдат връчени дипломи и плакети за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности.

За изминалата година общо 33 представители на академичната общност са придобили научни степени и са заели академични длъжности: придобилите научна степен „доктор на науките“ са трима, защитилите образователно-научна степен „доктор“ са 10, заелите академична длъжност „доцент“ – 8 и академична длъжност „гл. асистент“ – 13.

Преподавателите на МУ-Плевен бяха удостоени с плакети от ректора проф. д-р Добромир Димитров за академичното си развитие. Трима дългогодишни преподаватели бяха наградени за цялостен принос за развитието на МУ-Плевен и утвърждаването му като водеща институция в областта на медицинското образование и наука. Това са доц. д-р Георги Цанев, проф. Петкана Христова и доц. д-р Мария Симеонова, дългогодишен научен секретар на МУ-Плевен.

В навечерието на празника си Медицинския университет – Плевен получи статут на изследователски университет за следващите четири години. Списъкът беше одобрен от Министерския съвет и ще се актуализира до 1 ноември всяка година.

Ето какво каза проф. д-р Добрмир Диитров, относно полученият статут:

“Може да кажем, че МУ-Плевен се намира в топ 10 на университетите в страната в момента. Оценката е висока и е постижение, но и голяма отговорност. Този статут ще е за следващите четири години, а след това трябва да го защитим отново. Миналата година отново с решение на Министерски съвет беше изготвен плана за възстановяване и устойчивост на Република България, нашият университет е включен със средства за наука. Може да се обобщи, че нашият университет се намира на изключително добро ниво от научно-изследователска гледна точка. Така се превръщаме в един от водещите университети, като фактите го показват и това може само да ни радва. Сред най-важните проекти в областта на научно изследователската дейност са свързани с персонализираната медицина, телемедицината, роботика, минималноинвазивна хирургия, фокусирана ултразвукова хирургия. Навлизат и все повече изследвания в областта на патологията, имунологията, на 3D принтиране и биопринтиране. Това са съвременни области на медицината, които се развиват с високи темпове и за нас е радостен факта, че не изоставаме в тенденциите и се опитваме да сме в крак с времето“, каза още проф. д-р Димитров.