Продължете към съдържанието

Пандемията от КОВИД -19 отключва бъбречни заболявания

Пандемията от КОВИД -19 отключва бъбречни заболявания

30 на сто от преболедувалите вируса  развиват бъбречно заболяване

Днес се отбелязва Световния бъбречен ден, който е глобална здравна инициатива, посветена на профилактиката и лечението на бъбречните заболявания. Провежда се по всеки  втория четвъртък на месец март, като за първи път се отбелязва на 9 март 2006 година. Инициатори и организатори на СБД са International Society of Nephrology (Международно дружество по нефрология) и International Federation of Kidney Foundations (Международна федерация на бъбречните фондации). В България организатор на провеждането на Бъбречния ден е Българската бъбречна асоциация.

Тази година поради Ковид пандемията се очаква бум на пациентите с хроничната бъбречна недостатъчност, не само в България, но и в световен мащаб, отчитат специалистите. Един на всеки десет души  има някакво бъбречно заболяване. Очакванията са, че до 2040 г. бъбречните заболявания  ще са петата по ред причина за смърт в световен мащаб.

Причината е върлуващата вече двугодишна пандемия от коронавирус, която допълнително забавя диагностиката и лечението на най-важния филтриращ орган в човешкото тяло.

Повечето бъбречни заболявания нямат никаква симптоматика и могат да бъдат установени само при профилактично изследване на урина и кръв. Заради пандемията обаче много хора спряха да се изследват, от страх да не се заразят, и така се озовават с напреднала бъбречна болест.

COVID пандемията стана причина и за появяването на ново заболяване COVAN – COVID асоциирана нефропатия. Натрупаните до този момент данни показват, че COVAN има сходни черти с вече добре известни на нефрологията състояния, каквито са например хепатит-асоциираните гломерулонефрити.

Когато хода на COVAN е хроничен, това напълно отговоря на дефиницията на хронично бъбречно заболяване и нефропатията много прилича на част от хроничните гломерулонефрити, които могат в крайна сметка да доведат до развитие на бъбречна недостатъчност.

Проучванията показват, че близо 30 на сто от пациентите, хоспитализирани с COVID-19, развиват бъбречно увреждане, а повече от 50 на сто от преминалите през интензивно отделение може да се нуждаят от диализа.

Първоначалните данни сочат, че от тези тежки усложнения са застрашени основно пациентите, които са били в болница и с тежко протичане на вируса. Сега се знае, че т.нар. пост- COVID  синдром атакува бъбреците и на хора, които са преминали леко през коронавирусната инфекция и те също развиват автоимунни заболявания, свързани с бъбреците, които могат да доведат до необходимостта от диализа.