Поликистозните яйчници, са здравословен проблем, който засяга жените в детеродна възраст, казва д-р Ивалина Хорозова. Тя е акушер-гинеколог в ДКЦ 1 и Клиника по акушерство на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен. Д-р Хорозова пояснява, че повечето жени научават, че страдат от поликистоза след няколко неуспешни опита за забременяване.
Поликистозата е една от най-често срещаните причини за инфертилитет при жените, но още от самото начало е важно да се знае, че е лечима. Трябва да се отбележи, също така, че много жени със синдром на поликистозните яйчници зачеват без проблем, но при тях съществува по-голям риск от усложнения.
Какво е представлява заболяването?
Синдромът на поликистозните яйчници, е най-разпространеното хормонално състояние, което засяга жените в репродуктивна възраст. Дължи се по-скоро на хормонален дисбаланс, отколкото на заболяване на яйчниците. Двата основни хормона, свързани с този проблем, са инсулинът и андрогените – т.нар. мъжки полови хормони, които са присъщи и за жените. Техният дисбаланс възпрепятства нормалната функция на яйчниците и яйцеклетките.
Въпреки че самото име създава впечатление, че заполяването е съпроводено от кисти по яйчниците, то това не е така.
При преглед с ултразвук наистина могат да бъдат регистрирани тъмни петна, които обаче представляват фоликули с неузрели яйцеклетки. Причината е непълното развитие на яйцеклетките и неспособността им да напуснат фоликулите за осъществяването на ежемесечна овулация. Именно това е причината за нередовния цикъл и затрудненото зачеване при жените с поликистоза. При заболяването рядко се налагат хирургически интервенции и ако хормоните бъдат контролирани, яйчниците функционират напълно нормално.
Симптомите на поликистозата
Най-общо засягат три основни здравни аспекта репродуктивен, метаболитен и психологичен. Сред признаците са и нередовен цикъл, липса на менструация или по-малко от 8 цикъла годишно, менструация с твърде изобилно или твърде оскъдно кървене. Прекомерно окосмяване по андроген-зависими зони като лицето, корема и гърба, акнето, напълняването, проблемно забременяване, депресии и тревожност, както и повишеният риск от диабет също са сред симптомите на поликистозата.
Причини
Причините все още се изясняват, но със сигурност се знае, че гените (наследственост), хормоналният профил и начинът на живот играят значима роля. Жените със синдром на поликистозните яйчници са с около 50% по-голяма вероятност да имат майка, леля или сестра със същото заболяване. Симптомите и признаците на поликистозата се дължат на дисбаланса на инсулина и андрогените. Особено внимание се обръща на завишените нива на инсулин, които не просто могат да станат причина за висока кръъвта захар и диабет, но и за повишена секреция на андрогени, което от своя страна води до проблеми с овулацията, нехарактерно за дамите окосмяване и акне. Диетите и физическата активност имат директно отражение върху телесното тегло и инсулиновата чувствителност и поради тази причина могат както да влошат, така и да подобрят симптомите на поликистозата.
Диагностициране
Ако са налице два или три от симптомите, то най-вероятно ще бъде поставена диагноза поликистоза на яйчниците. Сред симптомите, както казахме са нередовен цикъл, повишени нива на андрогени, установени на база кръвни изследвания или прекомерно окосмяване на андроген – зависимите зони (лице, корем, гръб) и акне. Ако при преглед са налице 20 или повече фоликула или непълно развити яйцеклетки, в който и да е от двата яйчника, регистрирани като тъмни петна с помощта на ултразвук. Ултразвуковата диагностика обичайно не се назначава при жени под 20-годишна възраст (или до осмата година след първия цикъл), тъй като при тях по принцип се наблюдава голям брой фоликули. Методът не се прилага и при сексуално неактивни девойки. Диагностицирането на поликистоза при млади жени, особено през първите години на полова зрялост, може да бъде трудно. През първата година менструацията на много момичета е нередовна и се урегулира до втората. Но при девойките с поликиситоза това може и да не се случи и вместо това се наблюдава по-учестена на интервали, по-кратки от 21 дни, или по-разредена менструация на интервали, по-дълги от 45 дни. Ако след третата година тези интервали останат по-кратки от 21 дни или по-дълги от 35 дни, това е индикация за поликистоза. Заболяването се диагностицира трудно и при жени, приемащи противозачатъчни хапчета, тъй като те изменят хормоналните нива. Ако е необходима точна диагноза, приемът на контрацептиви следва да бъде преустановен за три месеца преди диагностицирането. При жените с поликистозни яйчници се наблюдава удебеляване на стената на яйчника и абнормно развитие на фоликулите заради хормоналния дисбаланс. Това прави неспособни яйцеклетките да напуснат яйчника и образуването на множество неузрели малки фоликули, които се виждат като тъмни петна при ултразвуков преглед. Казахме, че не трябва да се бъркат с кисти.
Лечение
В някои случаи само промяната на начина на живот може да бъде достатъчен за повлияване на заболяването. Редукцията на телесното тегло дори с 5 % повишава значително шансовете за забременяване. Диета богата на растителни мазнини, храни богати на фибри, протеини, плодове и зеленчуци. След изключването на други причини за безплодие у жената или партньора, лекарят може да предпише лекарства, които да стимулират овулацията. Едно такова лекарство е кломифен. Друг популярен препарат е метформин, който стандартно се използва за лечение на диабет от втори тип, но може значително да подобри и симптомите при поликистозните яйчници. Метформинът подобрява инсулиновата чувствителност, понижава кръвната захар и може да регулира както нивата на инсулина, така и тези на андрогените. Да не пропуснем и хранителните добавки, като мио-инозитолът. Той е добавка с доказана безопасност, която се използва за подобряване на женския фертилитет и инсулиновата чувствителност.
Макар и рядко е възможно да се стигне и до хирургично лечение
То е лапароскопска фенестрация на яйчниците. Това е безкръвна операция, при която хирургът пробива няколко дупчици в повърхността на яйчника с помощта на лазер или миниатюрна игла. Този тип операция обикновено възстановява овулацията. При жените, които не планират бременност, поликистозата често се третира с хормонални контрацептиви, които спомагат за регулиране на менструалния цикъл и понижават окосмяването в характерните за синдрома зони.