Продължете към съдържанието

Д-р Билчева: Изследването на кръвна захар е сред най-важните компоненти при един профилактичен преглед

Д-р Стела Билчева е лекар – специализант по Ендокринология и болести на обмяната, в последната си година на обучение, към  Клиника по ендокринология при УМБАЛ “Д-р Георги Странски” – Плевен. Учила е в Природоматематическата гимназия във Велико Търново с профил „Биология и здравно образование“, след което е завършила магистърската си степен по Медицина в Медицинския университет във  Варна. От началото на трудовия си стаж работи във Второ Вътрешно отделение на МБАЛ – Горна Оряховица. Има интереси в областта на клиничната хомеопатия и Шуслеровата терапия. През 2020г. е удостоена с награда от БЛС в категория “Лекар на годината – Борба с пандемията COVID-19”.

– Д-р Билчева, често, когато отидем на профилактичен преглед сред много изследвания, които трябва да ни се направят, е и кръвната захар. Какво трябва да се знае за нея?

 – Изследването на кръвната захар е сред най-важните компоненти на един профилактичен преглед. Отклоненията от нормалните стойности могат да ни насочат към диагнозата Захарен диабет, който е социално-значимо заболяване и понастоящем засяга толкова много пациенти в световен мащаб, че се счита за пандемия в 21 век.

 – Кога и кои са добрите резултати на кръвна захар, и кога те не са в норма и сигнализират за даден проблем?

 – Кръвната захар обичайно се изследва сутрин, на гладно, като стойности до 6,1 ммол/л се считат за нормални. Над тази граница отличаваме две различни състояния – Предиабет и Диабет (Захарна болест), ако стойността е над 7 ммол/л. В този случай, пациентът следва да премине обучение в насока промяна на начина на живот, тъй като се счита, че хранителният режим и двигателната активност са ключови в контрола и лечението на тези състояния. При недостатъчен ефект, се започва и медикаментозна терапия. Ако ситуацията обаче е наложила изследването да се проведе в случаен момент, тогава за допустими стойности считаме тези до 11,1 ммол/л.

– Само с изследване на кръвна захар ли е възможно да се диагностицира захарен диабет?

 – Захарният диабет е коварно заболяване, което може да се отключи дори години преди поставяне на диагнозата. Класически симптоми, при появата на които е добре човек да потърси лекарска помощ, са повишената жажда, сухотата и лепненето на устата, честото уриниране, повишената отпадналост и безсилие, а в някои случаи – и увеличеният апетит, особено за сладки храни. При наличие на оплаквания или при профилактично изследване на кръвната захар, можем да поставим диагноза. Съществува и още едно изследване, наречено ОГТТ – Орален глюкозо-толерансен тест. Представлява приемане на прахче от 75г глюкоза, разтворено във вода, последвано от изследване на кръвната захар.

– Какво представлява измерването на гликиран хемоглобин и какво показва той?

 – Гликираният хемоглобин е друг важен показател, който показва какви са били средните нива на кръвната захар до 3 месеца назад. Той също може да се използва за поставяне на диагнозата Захарен диабет, но всъщност е най-важен, когато искаме да проверим доколко добре се отразяват промяната в начина на живот и лечението, на конкретния пациент.

– Често пъти се налага и провеждането на изследване, чрез натоварване с глюкоза, което не е особено приятно, то при какви заболявания и при съмнение за какво се провежда?

– Този тест – ОГТТ, ни помага в диагнозата, когато кръвната захар на гладно е в норма, но пациентът е с форма на латентен или скрит диабет. Благодарение на това изследване, се засича един значителен брой случаи, които иначе биха били изпуснати при рутинните тестове. Прилага се също и при бременни жени, при които може да се отключи форма на диабет, свързана с бременността – Гестационен диабет. Чрез него откриваме и пациентите, които не са отключили все още диабет, но имат нарушения в метаболизма на въглехидратите и във връзка с това, са подложени на по-голям риск от развитие на Захарна болест в дългосрочен план.